Рекорден брой - 103, български града и общини ще се включат в отбелязването на тазгодишното честване на „Часът на Земята”.
По време на инициативата хора от целия свят символично гасят осветлението в домовете си, а знакови сгради притъмняват, като по този начин се отправя призив за по-устойчиво бъдеще.
Идеята на кампанията е да привлече общественото внимание върху проблемите с климатичните промени и свръхупотребата на ресурси и да провокира хората да вземат активна позиция за решаването им.
В различните градове в страната „Часът на Земята” ще бъде отбелязан по различен начин - спектакли, шествия, изложба, концерт и огнено шоу.
В световен мащаб Часът на Земята започва през 2007 г. През изминалите години инициативата се трансформира в глобално общество, чиято цел е да покаже ангажираността на хората към екологичните проблеми, както и че промяната зависи от малките стъпки, които всеки от нас прави ежедневно. Така през 2012 г. в кампанията участваха 7000 града в 152 страни по целия свят.
В България Часът на Земята се провежда от 2009-а, като всяка изминала година неговите привърженици стават все повече. През 2012 г. в инициативата участие взеха 74 града. Тогава традиционно в знак на съпричастност за час притъмняха фасадите на Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, Софийският университет, Президентството, Парламентът, БНБ и много други.
7000 града от десетки страни по света ще участват днес в международната екологична акция „Часът на Земята”. В 20.30 ч. местно време жителите им ще загасят за час всички светлини.
Официални и исторически сгради - символ на различните държави - ще потънат в мрак. Един от първите градове, откъдето ще започне „Часът на Земята”, е Сидни. Там ще бъдат загасени светлините на знаменития оперен театър и на Харбър бридж.
Москва също ще отбележи „Часът на Земята”. Както предава Интерфакс, по решение на президента Владимир Путин за пръв път на 23 март за един час ще бъде спряно външното осветление на официалната резиденция на държавния глава - Московския Кремъл.
Коментирай