Поли Генова ще представи тази вечер страната ни на втория полуфинал на международния конкурс „Евровизия”, който се провежда в Дюселдорф. Пред милиони зрители тя ще изпее „На инат” с помощта на още петима музиканти - три момичета и две момчета, които свирят на китара, барабани и роял. На сцената Поли ще излезе под номер 10. Точно толкова са песните, които ще се класират за финала на състезанието, като те ще бъдат избрани сред общо 19. Зрителско телефонно гласуване и вот на международно жури от музиканти ще определят финалистите.
Да представя България на „Евровизия” е една от сбъднатите мечти на Поли Генова. Участието си в музикалното събитие тя посвещава на баба си, която е починала по време на подготовката й за конкурса.
С дълга бяла рокля ще се появи на сцената Поли Генова, за да започне песента си „На инат”. Към края й ще я разкъса и ще остане по бяла блуза и черен клин. Представянето ще е на фона на огромен екран, приличащ на стъкло, по което първоначално се стича вода. После усещането е за проливен дъжд. В Дюселдорф Поли ще изпее песента си само на родния, български език. От общо 43 държави, участващи в „Евровизия”, едва още пет прилагат тази тактика, като Полша и Португалия вече отпаднаха от състезанието, Сърбия и Испания са сред финалистите, а Кипър ще се представи в нашия полуфинал.
Ето какво разказва пред Дарик от Дюселдорф Поли Генова часове преди да излезе на голямата сцена на „Евровизия”:
Не съжалявам, че песента е на български език. Много съм горда от това. Радвам се, че взехме това решение, защото така се чувствам много добре на сцената.
Имаме ли реални шансове за успех на едно такова състезание като „Евровизия”, което през последните години е много повече политически конкурс, отколкото конкурс за добра песен?
Така са представени нещата, но аз не мисля, че политиката дава голям резултат. Честно казано тези неща не ме касаят особено. Държа основно да сме горди с представянето си и аз лично да съм доволна от добре свършената работа.
Колко ти излезе на теб „Евровизия”? В буквалния смисъл.
Много скъпо. Освен всички трудности, през които преминахме с екипа ми, аз загубих най-близкия си човек и не можах да му обърна внимание в последните му мигове, за съжаление. Говоря за баба ми. И всъщност това беше най-голямата ми загуба. Но човек, когато губи не знае какво печели.
В борба за класиране на финала на „Евровизия” Поли Генова влиза с още 18 държави. Това са Босна и Херцеговина, Австрия, Холандия, Белгия, Словакия, Украйна, Молдова, Швеция, Кипър, Македония, Израел, Словения, Румъния, Естония, Беларус, Латвия, Дания и Ирландия. Само живеещите в някоя от тези страни биха могли да подкрепят нашата песен чрез телефонно обаждане или изпращане на sms. От България, по регламент, не може да се гласува за изпълнението на Поли Генова. Началото на зрителския вот ще бъде дадено почти веднага след започването на шоуто. Линиите ще са отворени до 15 минути след представянето и на последната песен. Право да гласуват за 19-те песни имат и три от държавите-основателки на конкурса - Германия, Франция и Италия.
Един от най-силните ни конкуренти на полуфинала е Естония. Държавата ще се представи в състезанието с 18-годишната Гетер Яаани. Песента й „Rockefeller Street” е сочена за възможен победител в „Евровизия”. Прогнозата е на едни от най-престижните букмейкърски къщи в света. Пак според тях с големи шансове за класиране на финала са представителите на Ирландия, Босна и Херцеговина, Дания. Шансовете на България са минимални.
Любопитен факт е, че Израел се състезава отново с Дана Интернешънъл, която донесе победа на страната през 1998 г. Транссексуалната Дана участва с песента „Ding Dong”.
Големият финал на „Евровизия” е в събота. Тогава, освен достигналите до него след полуфиналите 20 песни, ще бъдат представени за първи път още пет - тези на Франция, Италия, Великобритания, Испания и Германия (страната-победител от миналата година). Според прогнозите към днешна дата именно представителят на Франция, 21-годишният тенор Амори Васили ще спечели конкурса. Песента му „Sognu” е на корсикански език и вече е една от най-търсените в YouТube.
Специално съдържание
Коментирай