Излежаването през уикенда прави хората по-уморени с настъпването на понеделнишката сутрин, съобщиха водещи експерти по съня.

Изследователят Грегъри Картър съобщава, че спането дори един час повече от обичайното в събота и неделя нарушава вътрешния часовник на тялото. Причината е, че това затруднява заспиването в неделната нощ и в резултат на това ставането на следващия ден е по-трудно, пише БГНЕС.

"Голям мит за липсата на сън е, че ако пропуснем сън през работната седмица, трябва да наваксаме с няколко часа допълнително спане през уикенда", отбелязва д-р Картър, невролог и специалист по съня от Медицинския университет в Тексас. Той допълва, че всеки "сънен дълг" от работната седмица може да бъде балансиран само с осемчасов сън.

"За да поддържаме вътрешния си часовник, трябва да си легнем осем часа преди обичайното ни време да ставане от леглото сутринта", обяснява Картър. Много хора обаче остават до късно в петък и събота и избират да спят в съботната и неделната сутрин.

"Този навик, съчетан с вредни за съня действия, включващи консумация на алкохол или среднощно проверяване на имейли точно преди лягане, прави болезнено събуждането в понеделник", допълва специалистът.