Демонтиран бе паметникът на Цар Освободител в центъра на София. Фигурата на коня с императора беше демонтирана и отнесена за реставрация, след това паметникът отново ще бъде върнат.

Очаква се реставрацията на паметника да приключи до края на годината и да посрещнем 3 март 2013 г., когато честваме 135-годишнината от Освобождението на България от турско робство с паметник на Цар Освободител, както е изглеждал преди 105 години, информира БГНЕС. По предварителни изчисления на строителната камара у нас реставрацията на монумента струва 1 100 000 лева. Парите се дават от руска неправителствена организация, чиято цел е да се запази историческото наследство, през камарата. Те са се ангажирали, че ще осигурят финансиране за всички допълнителни дейности, които се откриват по реставрация.

Ще бъдат подменени краката на коня, тъй като са напукани.

Паметникът на Царя-освободител, наричан още Паметник на Освободителите, е един от най-внушителните паметници в София, дело на италианския скулптор Арналдо Дзоки. Издигнат е в чест на Освобождението на България (1878 г.), в израз на признателността на българския народ към руския народ в лицето на руския император Александър II и като символ на българската свобода. Намира се на столичния булевард "Цар Освободител" на площад "Народно събрание" с лице към сградата на българския парламент. Официалното му откриване е през 1907 г.

Първият ремонт на паметника е правен през 1937 година, когато се виждат пукнатини на краката на коня, предизвикани от некачествена сплав. Ремонт е правен и през 1944 година заради бомба, паднала върху хотела наблизо.