Днес България отбелязва 141 години от обесването на Васил Левски.
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит ще оглави тази година традиционната панихида в памет на йеродякон Игнатий - Васил Левски. Тя ще бъде отслужена в старинния столичен храм „Св. София" от 17.00 ч.
Светейшият патриарх ще произнесе слово за приснопаметния българин. След това духовенството и миряните ще се отправят с литийно шествие към паметника на йеродякона, където ще се проведе общоградското възпоменателно тържество.
В 17.40 ч. започва традиционното литийно шествие от храма „Св. София" по улица „Московска" до паметника на Васил Левски, а движението около мемориала ще бъде затворено още от 15.00 ч. от бул. „Ал. Дондуков" до бул. „Цар Освободител", по протежението на бул. „Васил Левски".
Хората, които искат да поднесат цветя, ще могат да влязат само от бул. „Дондуков", където ще бъдат изградени два контроплопропусквателни пункта. Ще бъдат проверявани личните карти на гражданите и ще се следи да не бъдат допускани хора с оръжия или пиротехнически средства. Причина за тежките мерки за сигурност са слухове за възможни сблъсъци, подобни на тези от протестите за Куршум Джамия в Пловдив, както и напрежението около Луковмарш.
В 18.00 ч. ще се проведе възпоменателна церемония пред паметника на Апостола, на която ще присъстват президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Михаил Миков и кметът на София Йорданка Фандъкова. За 19.00 ч. е заявено шествие на политическа партия „Атака".
Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. край Къкринското ханче (близо до Ловеч). Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд. Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация.
Смъртната присъда е издадена на 14 януари 1873 г. и е потвърдена седмица по-късно (на 21 януари). Апостолът увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19 февруари.
В храма „Св. София - Премъдрост Божия" се съхранява кичур от косите на Дякона. Под косите е документирано, че те са дарени на храма на 21 февруари 1970 г. от Бочо Христов Загорски, първи сестрин внук на йеродякон Игнатий.
Коментирай