Швеция си осигури място на четвъртфиналите на световното първенство по хокей на лед след победа с 4:1 срещу домакина Швейцария в група Е.

Домакините, подкрепяни от близо 12 хиляди запалянковци, отправиха 25 удара към вратата на противника, но не успяха да наложат преимущество.

Швеция пък вече има седем точки и се присъедини към отборите на САЩ и Латвия, които също ще участват във фазата на директните елиминации.

„Тре крунур” поведе с 1:0 в първия период чрез Джони Одуя, а във втората част Йохан Харю направи 2:0. Линус Омарк и Йохан Андресон вкараха другите два гола за шведския отбор. Почетното попадение за Швейцария бе дело на Романо Лем.

В група F Канада разгроми Норвегия с 5:1. Мат Ломбарди изведе „кленовите листа” напред в резултата в първата третина, но малко след това Мадс Аасен изравни след добавка. Дан Хамхуис отново изведе канадците напред в резултата след индивидуална акция. Стив Стамкос покачи на 3:1 след асистенция на неговия съотборник в отбора Тампа Бей - Мартин Сейнт Луис. Джейсън Спеца и Дрю Даути оформиха крайния резултат 5:1 в полза на Канада още преди края на втория период.

Отборът на Канада вече си осигури участие на четвъртфиналите след като има актив от 12 точки след 4 изиграни мача. Норвегия има 4 загуби от 4 двубоя.