Олимпийската шампионка и най-добра родна биатлонистка Екатерина Дафовска вече в ролята на председател на федерацията се сблъсква с редица проблеми в преследване на добри резултати. Любимката от Чепеларе разказа пред Гонг, че подготовката на националите ни е започнала с от 30 до 60 дни закъснение заради липса на пари. А също така, поради липса на средства, двамата ваксаджии или ваксмайсторът и масажистът е трябвало да изпълняват функциите на помощник треньори, докато се намерят пари за заплати.
Ето какво каза пред Гонг Екатерина Дафовска:
„Това, да ръководя Българска федерация по биатлон, е особено голямо предизвикателство в период на финансова криза и при условията въобще в нашия спорт. Аз обаче съм решена да дам това, което зависи от мен и да направя каквото мога, ако не за подобрение, поне за спасение! Ще дам всичко от себе си, от което разбирам и дано да има успех! Дано да направим някое добро класиране през зимата, за което имаме все още надежди особено в мъжкия ни отбор.
Отборите ни са подмладени. Особено при жените, където останаха само две от предишния – Нина Кленовска, която единствено тренираше с нашето поколение и Емилия Йорданова, която е жена. Третото ни момиче е девойка – Ния Димитрова. Силвия Георгиева също е по-голяма, но е на доста по-ниско ниво спрямо Световни купи.
По-големите очаквания са към мъжете, където има повече натрупан опит. Това, че на миналата Олимпиада Краси Анев направи 25-то място, не е за подценяване и при една качествена работа с новия треньор, се надявам да имат още по-големи успехи.
И сега, както винаги, ще имаме девет Световни купи, между които ще има Световно и Европейско първенство. По-малките ни, които са Б-отбор ще участват на Европейски купи, които са едно ниво под Световните. Също така очакваме Световно първенство за юноши и девойки, детски олимпийски игри. От сега правим разпределение и ще имаме почти навсякъде участие. Относно двете Световни купи в САЩ имаме варианти да изпратим не титулярите, а други, които да вземат някоя и друга точка, защото там ще бъде по-лесно. На Европейското първенство стана границата до 26 години, а при нас Михаил Клечеров и Нина Кленовска са над 26, заради което те трябва да участват на тези състезания.
За следващата зимна Олимпиада искаме Топ8. Но за предстоящото Европейско първенство искаме в шестицата и дори медали. Това е така, защото изискванията на спортното министерство са резултати до шесто място на такъв шампионат и на Световно до 8-ма позиция, а от това зависи покриване на норматива и осигуряване на бюджета на федерацията. Силно се надяваме да успеем, но разликата е голяма между лятото и зимата. По време на лятната подготовка, националите ни направиха контролни и се сравниха с руснаци и казахстанци, нашите успяха да ги бият и бяха доста добре. Но като настъпи зимата и с качването на ските, нещата са по-различни.
Националите свикнаха с новите треньори, но не това беше проблемът. Той бе, че не можехме да подсигурим заплати на помощник треньорите. Така ни се наложи да стартираме с един старши треньор и дори два месеца от подготовката бяхме без помощници! Като не можахме да им платим се наложи ваксмайсторът и масажистът или двамата ваксаджии да изпълняват ролята и на пом.треньори. Така беше докато осигурим някакво заплащане и да върнем помощник треньорите.
Сега относно финансите вече спокойно можем да кажем, че ще приключим годината и ще тръгнем в Световните купи, но го правим със закъснение в зимна подготовка. С един месец по-късно се качват състезателите ни на сняг. Сега всички се готвят на глетчер в Австрия, а нашите ще заминат едва в края на месеца защото нямаше средства. Чакахме до последно парите. И лятната ни подготовка стартира при А-отбора с един месец по-късно, а в Б-отбора с цели два закъснение. Въобще всичко това е от липса на средства.”
Коментирай