Единствената българска представителка на световното първенство по лека атлетика надмина собствената си цел за добро класиране в Юджийн. Милица Мирчева финишира 15-та в маратона при българския дебют в дисциплината на подобен форум.

Мирчева стартира с амцията да финишира сред първите 20 състезателки в най-тежката атлетическа дисциплина. Нещо повече - тя се пребори за Топ 15, финиширайки за 2 часа, 30 минути и 20 секунди. По този начин атлетката ни остана само на 57 секунди от собствения си национален рекорд, който постигна тази година на маратона в Копенхаген. В крайното класиране пред българката финишираха само 2 представителки на Европа.
Шампионка стана Готитом Гебреселасие от Етиопия с време 2 часа, 18 минути и 11 секунди - най-бързото бягане в 39-годишната история на женския маратон на световните първенства.

Една четвърт от стартиралите атлетики не успяха да завършат класическата дистанция от 42 km, 195 m.