Твърде е възможно в бъдеще олимпийските игри да бъдат  удължени с една седмица.  

14 работни групи подготвят в момента основните предложения,  които да бъдат представени на управата на МОК като базисни в  изпълнение на Програма 2020.

Тя бе обявена като ключова в стратегията на новия президент  Томас Бах, като ще бъде обсъждана в детайли и представена за  одобрение по време на Извънредната сесия на МОК от 6 до 14  декември тази година в Монако.

Една от точките е твърде деликатна - възрастовата граница за хората, заемащи ръководни постове в МОК.  Томас Бах има идея да удължи този лимит до 75-годишна  възраст с мотива, че активният период на човека непрекъснато се  увеличава.  В момента възрастовата граница за членовете на МОК е 70  години, с изключение на приетите между 1966 и 1999 година, които следва да напуснат организацията на 80-годишва възраст.  

Президентът на МОК обаче иска да чуе колкото се може повече  мнения преди да предложи някакво решение за промяна. Друга идея е удължаване времетраенето на летните олимпийски  игри със седмица. В момента Игрите са с продължителност 17 дни,  но се предлага да станат с 24.

Предложението има няколко  позитивни основания: по-добра ротация на спортистите в  олимпийското село и възможност спортовете да се увеличат от 28  на 30 без драми и проблеми. Важно е как медиите ще приемат  тази идея и най-вече тези, които осигуряват най-много финанси за телевизионни и интернет права.

Ако имащият основна роля в това  отношение американски телевизионен гигант NBC е на същото  мнение, радикалните промени в продължителността на Игрите е  твърде вероятно да се случат. Съществува предложение да бъдът възстановени визитите на  членовете на МОК в градовете-кандидати за домакини на олимпийски игри.

След скандала "Солт Лейк Сити" МОК въведе строги  рестрикции за подобни посещения. Сега Томас Бах е склонен да  преразгледа това решение. Мерките предвиждат и засилване ролята на континенталните  първенства. По-голямата им ангжираност като квалификационни  турнири ще спомогне повече спортисти да се докоснат до  олимпийските ценности.

Това би съдействало също така за  по-лесното и бързо приемане на нови дисциплини в олимпийската  програма, които могат да минават своите тестове в регионалните  шампионати. МОК изрично подчертава, че това са само идеи, които в  момента се проучват от работни групи.

Всяка една промяна ще се  предприема само след внимателно проучване, задълбочени  консултации и в тясно сътрудничество с международните спортни  федерации./БТА