Българките Татяна Воложанина и Вая Драганова се класираха за финалите на обръч и на топка при жените на международния турнир по художествена гимнастика "София Къп", който започна днес в зала "София".

Воложанина е начело във временното класиране за многобоя със сбор от 37.100 точки, след като получи оценки от 18.200 на обръч и 18.900 на топка. Оценката ѝ на топка е най-високата в турнира до момента.

Драганова е втора за многобоя след първите два уреда с 36.450 точки. Тя беше оценена с 18.000 точки на обръч и с 18.450 на топка. Третото място заема рускинята Арина Романова с 35.800 точки (18.200 обръч и 17.600 топка), следвана от сънародничката си Марина Лобанова с 34.200 точки (16.650 и 17.550).

Още две българки участват в надпреварата. Йоана Николова е пета във временното класиране след първия ден със сбор от 34.050 точки (16.900 на обръч и 17.150 на топка), а Лъчезара Пекова е шеста с 34.000 точки (16.650 и 17.350).

Според регламента за финалите може да се класират по две гимнастички от държава. Така Татяна Воложанина и Вая Драганова ще играят сред осемте най-добри на двата финала - обръч и топка.

В надпреварата при жените участват 29 гимнастички. Състезанието ще продължи утре с изпълненията на бухалки и лента, след което ще станат ясни медалистките в многобоя. Финалите на отделните уреди са в събота.

Вторият ден на международния турнир започва утре в 9.00 часа с изпълненията на ансамблите девойки с пет ленти. /БТА