Известният руски психолог Алексей Тупицин обясни защо спортистите участват в безкрайни и странни предизвикателства по време на пандемията и даде много ценни съвети как да се справим с изолацията. 
 
"Звездите в спорта са склонни към демонстративно поведение, към себеизразяване. Те имат различна психология, която обикновените хора не винаги разбират. И от икономическа гледна точка е обяснимо - колкото си по-популярен, толкова повече доходи имаш. Освен това повечето спортисти са като деца и затова са щастливи да участват във всичко това", обяснява Тупицин в интервю за Спорт експрес.
 
Той коментира и модата сред мъжете-спортисти да се обличат в женски дрехи и да се показват в социалните мрежи. 
 
"Що се отнася до шоуто с преобличане, от гледна точка на нормален човек, това е патология. Преди 20 години това се смяташе за девиантно поведение и някои хора все още не могат да свикнат с него, въпреки че всички говорят за  толерантност. Диагноза на хора, които се обличат с дрехи на другия пол, не може да бъде поставена.
 
Но можем да считаме, че са предразположени към ексхибиционизъм. Може би самите те не разбират напълно какво правят, но желанието да останат популярни и да събират харесвания в социалните мрежи, ги кара да го правят. Това е като наркомания. Чувстват се зле без него. В един момент харесванията се превръщат в самоцел." 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jumping on this #tiktok bandwagon #quarantine

A post shared by Ryan Lochte (@ryanlochte) on

 
Според психолога много важно е с какви хора контактува човек по време на карантина. 
 
"Изолацията е стрес за всеки човек и семейство. Хората с развито самосъзнание ще се възстановят и дори ще се възползват от този период. Но е нужна помощ от роднини, родители, приятели. В този момент е много важно кои хора са до теб. Когато човек излезе от обичайния ритъм на живот, той има две възможности - или да се върти в стрес, или да се промени, като преосмисли живота си."
 
Турицин дава и няколко препоръки, каито могат да предпазят не само спортистите от полудяване в сегашната  ситуация.
 
"Най-добрата превантивна мярка е пролетното почистване. То премахва излишната енергия и я насочва в конструктивен канал. Другата е хигиена на тялото. Дори пет минути под контрастен душ облекчава стреса. Масажът, самомасажът, всяка грижа за тялото помага. 
 
Много важно е и да се контролираме какво гледаме, какво четем - и като обем, и като съдържание. Това време сега трябва да се използва за развитие, за учене, за преоткриване на нови интересни неща."