Главният координатор на националните ни отбори по бокс Михаил Таков оцени представянето на родните състезатели през 2013 година като добро, макар и да обърна внимание на някои тревожни тенденции.
„Измина една добра година за българския бокс. Юношеският ни бокс взе 4 медала от Европейското първенство, включително и шампионска титла, младежите и девойките взеха по три медала. При мъжете е по-малко розово положението“, коментира специалистът в ефира на „Дарик Кафе“.
„Идването на нови попълнения е слабо. След Олимпийски игри обикновено представянето е слабо, доста от боксьорите подписват професионални договори. Сега с революционните промени в правилата е по-различно, както и с навлизането на професионалния бокс и Световните боксови серии. След Олимпиадата Световното първенство беше едно от най-силните, на които съм бил.“
„Нивото ни не е това, което е било като начин на подготовка, на мислене, на финансиране на състезатели и треньори. Вече няма дружества, а има клубове, разделението е по-голямо. Не се дават целеви средства за състезатели, които трябва да останат. Не са това ниво големите спортни клубове като Левски, ЦСКА, Славия, когато имаше държавни пари в помощ на това развитие. Целогодишно правехме тренировъчни лагери с всички юноши и мъже, сега остава единствено спортното училище. Когато те завършат, те просто отиват там, където могат да печелят пари. Имаме 22-годишни състезатели, които сме на ръба да ги задържим, имаме четирима 30-годишни, но в други осем набора нямаме нито един.“
„Ние развалихме това, което можехме да правим. Например някои от бивши съветски републики запазиха модела си и го развиха. Други страни пък усвоиха нашата управленска схема, но се справят успешно.“
„Догодина ще има конгрес на Световната федерация, надявам се при изборите за различните комисии да попаднат и българи. Трябва да се водят разговори, да се правят контакти и когато се стигне до въпросния вот, да имаме подкрепа от повече страни. При съдиите ни вече има едно отсяване, защото както ние търсим най-добрите състезатели, и съдиите търсят най-добрите сред себе си. Трябва да имаме съдии както в Световните боксови серии, така и в професионалния бокс.“
„Точкуването вече е доста по-различно и няма общо с това по време на Игрите в Лондон. Вече не се броят удари, а петимата съдии около ринга използват електронни фишове. В края на всеки рунд те преценяват кой е бил по-активният боксьор, кой е показал по-добра техника, тактика и му дават предимство, например 10:9 или 10:8. Вече ако има нокдауни или нокаути, се отнемат точки от актива на падналия боксьор“, каза Таков.
Коментирай