Атрактивна игра на националите и потенциал от подрастващото поколение показаха състезателите на финалите на държавното лично-отборно първенство по бокс за мъже в Плевен, което е валидно и за Купата на България.

В категория до 49 кг победа по точки записа Тинко Банабаков /Ивайло-Велико Търново/, втори остана Димитър Илиев /Локомотив-София/. В категория до 52 кг шампион с технически нокаут стана Здравко Михайлов /Габрово 91/, а среброто взе Георги Андонов /Левски-София/.

При 56-килограмовите излязоха двама състезатеи от много висока класа. Даниел Асенов е настоящ европейски шампион. Той се наложи по точки с пълно съдийско единодушие над Душко Благовестов /Черно море, Варна/.

В категория до 60 кг победи по точки бронзовият медалист от Европейското първенство Елиан Димитров /Победа-Черноморец-Бургас/, а втори остана Костадин Минев /НСА, София/. В категория до 64 кг първенец стана Айрин Исметов /Бокс за всички - София/, който се наложи по точки над Ангел Димов /Ямбол/.

При 69-килограмовите шампион е Николай Коев /НСА/, който победи по точки Здравко Попов /Ивайло,Велико Търново/ В категория до 75 кг триумфира Антон Димитров /Сливен/, а втори остана Мариян Момчев /Добруджа-Добрич/. В категория до 81 кг първото място взе Спас Калоянов /Първенец-Пловдив/ с 2:1 съдийски гласа. След него остана Веселин Велинов/НСА/.

При 91-килограмовите титлата спечели Кристиян Димитров /Сливен/, който се наложи по точки с пълно съдийско единодушие над Николай Мутавски /Юнайтед Спортс - Пловдив/. В на-тежка категория /плюс 91 кг/ шампионската титла взе с технически нокаут Петър Белберов /Бокс за всички - София/, а втори остана Цветан Димитров /Левски- София/.

Купата на България спечели отборът на Националната спортна акадедия, а в класирането следват Сливен и БК "Бокс за всички" (София).

"Държавното първенство по бокс и Купа България беше доста силен турнир с много красив бокс, който отдавна не съм наблюдавал. Има огромно израстване в българските боксьори и най-вече в младите, които идват отдолу. Доволен съм много", заяви президентът на българската федерация по бокс Красимир Инински. Според него подготовката на националния отбор "върви чудесно".

Инински беше категоричен, че премахването на каските се е отразило положително за това боксовите срещи да бъдат по-атрактивни, а този спорт да става по-интересен и по-динамичен. "Доволен съм от абсолютно всички състезатели и най-вече от националите" каза още Инински.

"Има потенциал в подрастващото поколение, което не може да не ни радва", допълни босът на българската федерация по бокс.