Йордан Йовчев се класира за финала на халки на Европейското първенство по спортна гимнастика в швейцарския град Лозана. Най-добрият български гимнастик постигна втора оценка в на коронния си уред - 16,050 точки. Единствено бившият световен и европейски шампион Юри ван Гелдер (Холандия) бе оценен по-високо - 16,375 точки.

Останалите финалисти са Дани Родригес (Франция) - 15,900 точки, Юри Рязанов (Русия) - 15,450 точки, Олександър Воробьов (Украйна) - 15,350 точки, Максим Девятовски (Русия) и Едуард Голуб (Израел) - по 15,250 точки и Иродотос Йоргалас (Кипър) - 15,225 точки.

Изненадващо силните италианци Матео Моранди и Матео Анджолети останаха извън финала - първа и втора резерва с по 15,075 точки.

Така Йордан Йовчев при всички положения ще вземе медал, стига да не допусне груба грешка при изиграване на съчетанието си, коментира БТА.

Йовчев получи сравнително добри оценки и на останалите три уреда, на които игра - земя, прескок и успоредка, но не успя да намери място сред осемте най-добри.

Същото се отнася и за останалите българи - Александър Батинков, Ярослав Вовк, Филип Янев и Богомил Куюмджиев, които останаха далеч от финалите.

Финалите на всички уреди са в неделя.

В отборната надпревара заехме 13-о място с 253,750 точки и не успяхме да се класираме за финала в събота, в който ще участват първите осем от квалификацията.

Първото място в отборната квалификация зае Русия с 273,175 точки, пред Германия - 268,000 точки и Украйна - 267,025 точки.