Най-добрият български гимнастик Йордан Йовчев се класира за финала на многобоя на Световното първенство по спортна гимнастика в Щутгарт. Както се очакваше, 34-годишният пловдивчанин извоюва индивидуална квота за Олимпийските игри в Пекин. Състезателят ни се нареди на 13-а позиция в състезание номер 1 на форума в германския град – отборната квалификация.

България обаче остана без отборна квота за надпреварата догодина. Тимът ни, в който влизат още Ярослав Вовк, Александър Батинков, Александър Марков, Богомил Коюмджиев и Еди Пенев, се представи слабо, като се нареди на 21-о място от общо 24 отбора с 344,050 точки. По този начин възпитаниците на Милко Танкушев не успяха да вземат квота от отборното състезание. Българите останаха извън първите 18 отбора, които печелят визи за Пекин и страната ни остана само с индивидуалната квота на Йовчев.

Пловдивчанинът се нареди на 13-и с 89,725 точки, като намери място сред 24-те най-добри и ще участва на финала в дисциплината в петък. Това означава и спечелване на индивидуална олимпийска квота.

Най-голям индивидуален сбор записа защитаващият титлата си в многобоя Ян Вей (Китай) - 93,925 точки, пред световния вицешампион Хироюки Томита (Япония) - 93,625 точки и още един японец - Хисаши Мизутори с 92,575 точки.

Йовчев се класира и за финала на коронния си уред - халки (8-и септември) с трета оценка в квалификацията - 16,575 точки. Повече от него имат само настоящият световен шампион Ибин Чън (Китай) и бившият европейски и световен шампион Юри ван Гелдер (Холандия) - по 16,600 точки.

Останалите финалисти на халки са световният шампион в многобоя от 2005-а година Ян Вей (Китай) - 16,350 точки, световният вицешампион в многобоя Хироюки Томита (Япония) - 16,125 точки, двукратният европейски първенец на този уред (2004 и 2006) Александър Сафошкин (Русия) - 16,100 точки, Регуло Кармона (Венецуела) - 16,050 точки и Кай Вен Тан (САЩ) - също 16,050 точки.

В отборната надпревара първо място в квалификацията зае защитаващият титлата си тим на Китай с 374,275 точки, пред олимпийския първенец Япония - 370,725 точки, Германия - 364,500 точки, САЩ - 364,000 точки, Русия - 362,175 точки, Румъния - 361,625 точки, Испания- 360,725 точки и Република Корея - 360,400. Тези осем състава се класираха за финала на отборното състезание в четвъртък.

В сряда е надпреварата във финала на отборното състезание при жените.