Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев спечели четвърти кръг на едномарковия шампионат Hyundai Racing Trophy, част от рали „Стари Столици“. Те финишираха с общо време 01:02:25.4. Това е трета победа за екипажа, след рали „Твърдица - Елена“ и рали „Сливен“.

Второ място зае екипажа Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков с време 01:04:28.1, а на трето място завършиха Дочо Цвятков/Александър Спиров с време 01:04:33.1.

В последния етап SS09 Шуменска крепост трябваше да се реши цялото състезание, защото разликата между първите два екипажа Христо Геров/Марин Костадинов и Григор Григоров/Янаки Янакиев бе само четири десети. Геров натисна прекалено много, подхлъзна се и спря. Не успя да потегли навреме, закъсня за контролата и отпадна от състезанието.

Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев получи чек на стойност 2000 лв., а вторият екипаж Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков взе награда от 1000 лв. Третият екипаж Дочо Цвятков/Александър Спиров получи чек на стойност 500 лв. Чековете от наградния фонд на шампионата, осигурен от портньорите „Тотал България“, връчи Василена Стефанова.

Екипажите на Hyundai Racing Trophy бяха отличени и с други награди от рали „Стари сторици“. Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев получиха купа за 3-то място в клас RC5, а пилотите Григор Григоров и Симеон Симеонов спечелиха първо и второ място на „Купа Джуниър“ на българския рали шампионат.

Във втория ден на рали „Стари столици“ екипажите минаха през 5 специални етапа – Ардашес 1, Новосел 1, Ардашес 2, Новосел 2 и Шуменска крепост.

В петия етап SS05 Ардашес 1 екипажът Геров/Костадинов завърши първи с време 04:55.8, следван на три секунди от Григоров/Янакиев с време 04:58.0. Цвятков/Спиров бе трети с време 05:03.3, следван от Симеонов/Гвоздейков - 05:06.4.

Обрати настъпиха в шестия етап – SS06 Новосел 1. Григоров/Янакиев записа три секунди преднина пред Геров/Костадинов (08:47.3) и завърши първи с 08:44.2. Симеонов/Гвоздейков зае третата позиция с време 09:00.9, следван от Цвятков/Спиров - 09:11.0.

В следващия етап – SS07 Ардашес 2 първи завърши Григоров/Янакиев (04:53.6), втори Геров/Костадинов (04:56.6), трети Симеонов/Гвоздейков (05:03.2) и четвърти Цвятков/Спиров (05:05.0).

В четвърти етап – SS08 Новосел 2 Григоров/Янакиев стопи преднината в генералното класиране на Геров/Костадинов и поведе с четири-десети разлика. Той завърши първи с време 08:39.6, а втори бе Геров/Костадинов - 08:46.3. В борбата за третото място Симеонов/Гвоздейков (08:57.1) също топи преднината на Цвятков/Спиров (09:05.1), но недостатъчно.

В последния пети етап – SS09 Шуменска крепост Григоров/Янакиев завършиха на първо място с време 06:36.4, следвани от Симеонов/Гвоздейков с време 06:42.0. Трети завърши Цвятков/Спиров с време 06:57.7. Екипажът Геров/Костадинов закъсня за контролата и отпадна от състезанието.

След състезателен етап 5 – Новосел 1, треньорът на Hyundai Racing Trophy – Петър Гьошев коментира представянето на екипажите на едномарковия шампионат.

„Изключително интересна надпревара. В такъв тип състезание пилотите израстват много като спортни умения. Вече четири автомобила се състезават в шампионата, което показва, че има битка за първото и второто, както и за третото място. Днес във втория ден условията са много тежки - дъжд, листа, кал, мъгла. Всички екипажи карат много чисто, много предпазливо, но същевременно бързо на фона на резултатите на другите автомобили. Мисля, че се движим много добре и състезанието върви перфектно за Hyundai Racing Trophy.

Определено очаквах новият пилот Христо Геров да постигне тези резултати, тъй като е доста по-опитен от другите и кара с по-голямо самочувствие. В първия ден екипажът Геров/Костадинов поведе колоната, следван от Григор Григоров. Дочо Цвятков е с нов навигатор – Алекс Спиров и е напълно нормално да има период на адаптация, който претърпява. Може би той се чувства леко некомфортно в колата, защото вероятно все още нямат синхрон. Направили са само две минавания за опознаване на трасето, което Дочо не познава, не го е карал никога.

Виждам един много млад пилот – Симеон Симеонов, който се представя много добре. Очарован съм от него. Това е човекът, който има най-добра психика в отбора от всичките пилоти. Картинг школата си показва своя резултат и пред това момче има страхотно бъдеще. Григоров/Янакиев са рутиниран екипаж. Карали са заедно вече няколко състезания. Григор води във временното класиране и е съвсем логично да задържи преднината си. Не трябва да прави излишни рискове и да се опитва да спечели това състезание, защото би му коствало ценни точки за шампионата.“, коментира Петър Гьошев.

Резултати от вторите пет етапа от четвъртия кръг на шампионата Hyundai Racing Trophy, част от рали „Стари столици“: