Испанецът Хорхе Лоренсо с "Ямаха" спечели титлата в клас MotoGP, след като триумфира в последното състезание за сезона за Голямата награда на Валенсия по мотоциклетизъм. Лоренсо финишира за 45:59.364 минути, след като стартира от първа позиция. Така той събра 330 точки в генералното класиране, с пет повече от Валентино Роси (Италия) с "Ямаха".

28-годишният испанец изоставаше със 7 точки от Роси преди днешното състезание, но след успеха стигна до третата световна титла в кариерата си след 2010 и 2012 година.

36-годишният Роси стартира последен заради наказание, но успя да завърши четвърти с 46:19.153 минути. За да завоюва титлата обаче му трябваше поне второ място. Така за втора поредна година той остана втори в крайното подреждане и не успя да спечели осма титла в кариерата си, и първа от 2009 година насам.

Италианският пилот беше санкциониран, след като предизвика катастрофата с Марк Маркес, която изпрати испанеца от Хонда извън класирането на Гран при на Малайзия преди две седмици.

Носителят на титлата в последните две години Марк Маркес (Испания) с "Хонда" завърши във Валенсия с 45:59.627 минути, пред сънародника и съотборника си Дани Педроса с 46:00.018 минути.

Маркес остана трети в крайното генерално класиране с 242 точки, пред Педроса с 206 точки.