Общо 96 пилота от от България, Сърбия, Турция, Гърция ,Румъния , Македония и Босна и Херцеговина се включиха в първия кръг от Европейския шампионат по СуперМото и Балкански шампионат на писта. На летищен комплекс „Долна Митрополия” край Плевен състезателите показаха огромно желание за каране , а зрителите дошли да наблюдават днешните тренировки и квалификации останаха повече от доволни от желанието и майсторството на елитните пилоти.

Прекрасните условия на трасето и пистата, както и чудесното време също допринесоха за идеалното протичане на днешния ден. Състезанията се провеждат за осми пореден път в памет на на големия приятел на мотоциклетния спорт – г-н Димитър Калчев.

На Балканския пистов шампионат в клас SP125 Милен Георгиев (Априля) даде най-добро време в квалификациите за една обиколка- 1.53.313 минути и спечели трофея на „Спорт тото” . След него останаха Жулиета Ленкова (Априля) с време 1.58.306, а трети от двете серии финишира Кан Ончу (Турция, Априля)- 2.00.638м.

При F600 най-бърза обиколка в квалификациите направи Павел Драганов (Кавазаки) 1.39.932м. С второ време преди утрешния старт е Красимир Михайлов (Кавазаки) 1.40.794, а гръцкия пилот Андреа Психогиус финишира за 1.42.186м. и ще застане на третото място на стартовата решетка. Йонел Паскота (Румъния) завъртя най-бърза обиколка в SSP 1.35.837 минути.

Българинът Александър Георгиев (Хонда) ще застане на втората позиция на старта , след като направи 1.36.963,а Бойко Божинов (Ямаха) даде трето време – 1.37.712.

В Superbike 1000 Красен Кънчев (БМВ) ще тръгне от първа позиция на решетката в утрешния старт. Кънчев беше най-бърз в двете серии с 1.34.865. Втори на 1.547 секунди след него остана Димитър Митов (БМВ), а Владислав Димитров (БМВ) е с трето време – 1.37.225м.

В клас „Скутери” квалификацията за място спечели Пламен Христов (Априля), втори и трети също наши сънародници- Алекс Иванов (Априля) и Боян Петров (Априля).

В Европейския шампионат по СуперМото в класове 65 и 85 кубика победител от квалификацията при най-малките стана Золтан Ордог (КТМ,Румъния) с 1.39.971, пред Арес Бенгич (КТМ, Турция)- 1.42.409 . С трето време от сесията завърши Радостин Михайлов (КТМ) – 1.46.227. Ордог ще получи и втората награда от „Спорт тото” за най-бърза обиколка в SM 65.

При SM 85 на Европейския шампионат квалификацията за място спечели Кан Ончу (КТМ,Турция), който заедно със своя брат Дениз участват и при пистовите мотори SP125сс. Кан беше над всички с 1.33.518 за една обиколка, втори на решетката ще застане Димитър Петров (КТМ), правейки 1.34.543, а трети Николай Малинов (КТМ)- 1.35.262. Дениз Ончу спука гума още в първата обиколка и утре ще застане на последното място на старта.

При OPEN +S3 на СуперМото изключително убедителен ,както в тренировките, така и в квалификацията беше Александър Георгиев (КТМ), който направи и лидерска обиколка с време от 1.25.270, втори остана Янко Ташев (КТМ)- 1.26.713, а трети Хакан Халми (КТМ)- 1.31.131 минути.

През настоящия сезон Българска федерация по мотоциклетизъм стартира и нова кампания „Аз подкрепям мотоциклетния спорт в България“. Идеята на инициативата е състезанията от Европейския шампионат СуперМото и Балканския шампионат писта да нямат такса вход, а публиката и всички останали ще имат възможност да направят официално дарение в подкрепа на спорта.

Кампанията се осъществява от Българска федерация по мотоциклетизъм, координирана от Екатерина Стратиева, автомобилен състезател, двукратен европейски шампион по автомобилизъм 2014/2015 в категория „Жени“.

Утре /неделя/ от 11.00 часа е официалното откриване на състезанията , а след него са и стартовете в различните класове и дисциплини. Входът за зрители на летищен комплекс „Долна Митрополия” е свободен.