За разлика от вчерашния студен и дъждовен ден, днес на Цветница, времето в гръцкия град Серес беше повече от приятно за състезателите и публиката.

Слънце и температури около 22 градуса накараха над 2000 зрители да изгледат на живо оспорваните състезания от 4-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2019 на писта „Серес”.  105 пилоти от България, Румъния, Сърбия, Турция, Македония, Гърция, Израел и Канада караха в различните класове.

SP 125сс/ SSP 300сс. (10 обиколки)
Жулиета Ленкова-Апостолова (Априля, МСК Плевен) остана втора в крайното класиране и в днешния кръг, финиширайки на 7.3 секунди зад победителя Антонис Аврамопулис (Априля, Гърция). Трети при 125 кубиковите машини стана Митко Митков (Мотомания.БГ).

Христос Папаниколау (Гърция) спечели победата  в SSP300, на втората позиция финишира Йоанис Перистерас (Гърция). Трети завърши Арес Бенгич (Турция). В този клас нямаше българско участие.

F600сс (11 обиколки). Гръцкият пилот Стефанос Дескас поведе колоната от старта и с карането си през цялото време заслужено стигна до победата в този клас. На 7.2 секунди зад него финишира Янислав Димитров ( Хонда, Мотомания.БГ), а трети на 2 секунди след Димитров е победителя от вчера Марио Ашминов ( Кавазаки, Троян мото клуб).

За отбелязване е, че най-бърза обиколка в състезанието от всички пилоти в този клас,  записа председателя на Съюза на международните превозвачи в България Ангел Траков - 1:23.186 минути. Траков  завърши на 4-та позиция.

F1000сс (12 обиколки). И тук до крайния успех стигна пилот на домакините. Димитрис Вамсас кара много силно през всичките обиколки и държеше конкурентите на 4-5 секунди разлика. Християн Христов (Кавазаки,  Кранк Пауър) се опита в средата на състезанието да натисне Вамсас, но гърка не му позволи да го изпревари и пресече финала с 7.1 секунди пред Христов. Трети е Алекс Исмаил ( Турция).

F110 (10 обиколки). Ганан Аккус ( Хонда, Турция) е победител, пред Николаос Даремас (Гърция). Трето място за нашия Николай Петров (Ямаха, SB мото рейсинг).

SSP600сс (14 обиколки). Много оспорвана битка и зрелищно състезание за първото място между Милен Георгиев (Ямаха, КИДА Моторспорт) и Димитрис Каракостас (Хонда). Гръцкият пилот поведе от старта, а плътно зад него беше Георгиев. В 5-та обиколка Милен го изпревари от външната страна на първия десен завой и поведе колоната. Българинът водеше до последната обиколка когато Каракостас технично успя да го изпревари три завоя преди края. За радост на част от публиката Димитрис пресече финала с преднина от 0.2 секунди пред Георгиев и дълго време караше с вдигнати ръце поздравявайки зрителите. Трети на 9.7 секунди зад победителя финишира Пламен Петров (Ямаха, Зедмото).

SBK 1000cc. (16 обиколки) И днес, както вчера публиката стана свидетел на изключително каране от страна на елитните пилоти в кралския клас. Блестящо представяне на Ангел Караньотов (Овърдрайв рейсинг, Дукати) и закономерно първо място, което не дойде никак леко. Ангел потегли от първата позиция, следван плътно от Мартин Чой (ЕКО БМВ Рейсинг тим, Ямаха), а на сантиметри зад тях в първите четири обиколки караха канадеца Боди Едие (Ямаха) и Роберт Мурешан (Румъния, Ямаха).

Малко след началото на 5-та обиколка на дългата права Чой не успя да влезе в завоя и продължи напред по асфалта извън пистата. Трябваха му около 20-ина секунди , за да се върне в състезанието, но разликата вече беше значителна и Мартин отиде на 4-то място. Точно когато зрителите си отдъхнаха от напрежението и карането гума до гума, канадецът Боди Едие даде сериозна газ и се „залепи” зад Караньотов. На няколко пъти Едие опита да го изпревари, но Караньотов не му даде шанс за това. Повече от заслужен успех и аплодисменти за българина, който дълго след финала получаваше поздравления за майсторското  си каране. Трети на 8.6 секунди зад победителя финишира Мурешан, а четвърти Мартин Чой.

Следващите 5 и 6 кръг от BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2019 ще бъдат на 24-26 май в „Мотопарк”,Румъния.