Формула 1 анализатор твърди, че може би е разкрил тайната зад впечатляващото представяне на Макларън с гумите през сезон 2025 – тема, която разбуни падока през последните седмици.
Пилотът на Мерцедес Джордж Ръсел не скри удивлението си от постоянството на британския тим. Според него, дори в най-слабите си дни, Макларън остават най-добри. Едно от най-силните им предимства е способността да вдигат температурите на гумите изключително бързо, при това с минимално износване при дълги серии. Това поражда усещането, че останалите девет отбора просто грешат в подхода си.
Слуховете за възможна манипулация не закъсняха – от лагера на Ред Бул неофициално допуснаха, че Макларън може да инжектира вода в гумите на Pirelli. Реакцията на Зак Браун бе колкото иронична, толкова и категорична – по време на уикенда в Маями той се появи с бутилка с надпис "Tyre Water", демонстрирайки ясно, че намира обвиненията за абсурдни.
Президентът на FIA Мохамед бен Сулайем предупреди Ред Бул да не подават неоснователни протести и изрази подкрепа към позицията на Макларън, добавяйки, че ако протестът се окаже неоснователен, цената му би трябвало да се приспада от бюджетния лимит на отбора.
От Pirelli също категорично отхвърлиха хипотезата. Според спортния директор Марио Изола, гумите се следят в реално време чрез сензори за налягане и температура, така че всякакви опити за вкарване на вода през клапана или други компоненти биха били открити веднага. Подобна манипулация не просто е малко вероятна – тя е практически невъзможна при настоящите системи за мониторинг.
Възможно обяснение идва от германския журналист Михаел Шмид от изданието Auto Motor und Sport. Той припомня, че още миналата година Ред Бул се оплакваше от използването на температурни сензори от страна на Макларън извън позволените сесии. Освен това отборът често прави агресивни и дълги симулации в третата свободна тренировка, с което вероятно тества поведението на компонентите при екстремни условия.
Според Шмид, Макларън може да използва материали с фазова промяна (PCM) около спирачната система. Те имат способността да съхраняват и освобождават топлина при преминаване от твърдо към течно състояние, което би могло да обясни наблюдаваната от Ред Бул влажност около джантите. Според него, възможно е при фазовия преход да се отделя течност – нещо, което погрешно е интерпретирано като "инжектиране на вода".
Макар теорията да звучи нетрадиционно, Шмид отбелязва, че тя не е напълно лишена от логика и е подкрепена от поне частични доказателства – включително самата реакция на Ред Бул.
Дори конкурентите вече да подозират какво стои зад тайната на Макларън, репликирането на системата не е лесна задача. Според Шмид, Ред Бул също може да експериментира с подобни технологии, особено предвид неотдавнашните оплаквания на Макс Верстапен от нестабилност при спиране.