Фернандо Алонсо увеличи преднината си на върха на генералното класиране на Формула 1, след като спечели старта за Гран при на Германия. Испанският пилот на Ферари завъртя 67 обиколки на пистата в "Хокенхайм" с време 1:31:05.861 часа, изпреварвайки с 3.732 секунди Себастиан Фетел от отбора на Ред Бул. Последното място на подиума зае Дженсън Бътън с Макларън. Алонсо спечели уверено старта на надпреварата срещу Фетел, който пък беше притиснат от Михаел Шумахер. Германският пилот на Ред Бул успя да удържи атаката на своя сънародник и 7-кратен шампион, но не успя да влезе в ритъма на Алонсо и остана дълго време на второто място.

"Опитах всичко, борих се като лъв, но нямаше как да настигна Алонсо", каза на своите механици Фетел след края на състезанието.

Изключително силно представяне направи пилотът на МакЛарън Дженсън Бътън, който финишира трети. Във вчерашните квалификации британецът изоставаше сериозно от лидерите и въпреки че днес тръгна от 6-а позиция, успя да си гарантира място на подуима.

Зад лидерите, Нико Хюлкенберг, който започна от четвърто място с Форс Индия, беше изпреварен от няколко състезатели, а това позволи на Дженсън Бътън да излезе на четвърто място и трето след изпреварване срещу Шумахер. Неговият съотборник Хамилтън също се надяваше на добро класиране в стотното си Гран при, но преживя истински кошмар след спукване на гума и ранно посещение в бокса на Макларън. Той беше изтласкан до последното място и пожела да се оттегли от надпреварата, на неговият екип реши да го остави на пистата. Така той изостана с една обиколка от Фетел и забави германеца, за да може Бътън да го настигне.

Това даде резултат, а Хамилтън беше изпреварен при второто спиране в бокса. 10 обиколки преди края той се оттегли от надпреварата. Междувременно, Алонсо удържаше първото си място срещу Бътън и Фетел, като и тримата бяха заложили на стратегия с две спирания в бокса. Световният шампион все пак преодоля Бътън в последната обиколка, но стюардите сигнализираха за неправилна маневра, която ще бъде разследвана.

Много е вероятно Фетел да бъде наказан и да бъде класиран на пето или шесто място. След изминаването на десет кръга от сезон 2012, Алонсо води в генералното класиране с актив от 154 точки. Марк Уебър се намира на второ място със 120, а Фетел е трети със 118 преди следващото състезание от календара. То е насрочено за 29 юли в Унгария.