Пилотът на МакЛарън Мерцедес Фернандо Алонсо спечели Гран при на Европа на пистата Нюрбургринг. Втори завърши Фелипе Маса с Ферари, а трети остана Марк Уебър с Ред Бул.

В началото на състезанието всички пилоти стартираха със сухи гуми, но още във втората обиколка се наложи да сменят гуми, тъй като над пистата се изля проливен дъжд.

Организаторите решиха да прекратят надпреварата в четвъртата обиколка, след като няколко болида излетяха от трасето още на първия завой на пистата.

Минути след това състезанието бе подновено, като пилотите тръгнаха по реда, по който са били при прекратяването на състезанието в 4-та обиколка. По този начин начело на колоната сензационно излезе дебютиращият във Формула 1 Маркус Винкелхок от тима на Спайкър.

След рестартирането Маса поведе колоната, а зад него на близо 6 секунди изостана Алонсо. Трети бе Райконен, а лидерът във временното класиране Люис Хамилтън остана едва 17-ти.

26 обиколки преди края на състезанието Райконен отпадна заради проблеми с мотора на болида си.

Точно десет тура оставаха до финала на Гран при на Европа, когато отново заваля дъжд и всички пилоти отново трябваше да минат през бокса. След което Фернандо Алонсо не се предаде и 5 обиколки преди края на състезанието успя да изпревари Фелипе Маса и да финишира първи. Бразилският пилот на Ферари остана на втора позиция.

Трети завърши Марк Уебър с Ред Бул, четвърти финишира Александър Вурц с Уилямс. Дейвид Култард с Ред Бул е пети, Ник Хайдфелд с БМВ – шести, Робърт Кубица – седми, Хейки Ковалайнен – осми.

Лидерът във временното класиране Люис Хамилтън завърши на девето място.

Със спечелените 10 точки Алонсо събра актив от 68 и вече изостава само на две от Хамилтън. Маса е трети с 59, а Райконен четвърти с 52.

При конструкторите МакЛарън увеличи преднината си пред Ферари с още две точки. „Сребърните стрели” имат 138 точки, а „червените кончета” са с 111. БМВ Заубер са с 59 точки.