Иранският национален отбор привлече вниманието с бележка, написана на ръка и оставена в съблекалнята след последния си мач от груповата фаза на Световното първенство срещу Египет, в която феърплеят бе определен като „душата на играта“.
Новините на NOVA - обедна емисия (27.06.2026)0
Възпитаниците на Амир Галенои заемат трето място в Група G след Египет и лидера Белгия, но със спечелени три точки са в добра позиция да продължат напред като един от най-добрите отбори, класирали се на трето място.
Равенството 1:1 срещу Египет в петък беше оценено като положителен резултат, особено след като тимът на Галенои успя да навакса изоставане след ранен гол на Махмуд Сабер, отбелязан в петата минута на срещата в Сиатъл. Въпреки че късно попадение на Шоя Халилзаде в 93-ата минута беше отменено поради засада, което би осигурило перфектен завършек на груповата фаза, иранският отбор остави значимо послание в съблекалнята.
„Ние идваме от Иран. От земя, която от хиляди години поставя честта над победата. За нас футболът не е само състезание за резултати, той е тест за характер. Може би точки могат да бъдат спечелени по много начини, но уважението не може. Може би един отбор може да продължи от група, но само чрез честност и почтеност може да стои изправен пред историята. Феърплеят не е просто ред в правилата на футбола, той е душата на играта", написаха иранците, които накараха мнозина да се замислят.
Iran, il biglietto lasciato negli spogliatoi contro il rischio biscotto: “Chiediamo correttezza” https://t.co/ZnGIMpUcgC
— The Right News, Right Now. (@BradPorcellato) June 27, 2026
„Благодарим ти, Сиатъл, за твоето гостоприемство. И благодарим на всички иранци, които дадоха сърцата си, гласовете си и цялото си същество за Иран. ИРАН, винаги стои изправен", пише още на бележката в съблекалнята.
Подобна бележка беше оставена и след равенството им с Белгия на 21 юни на стадион „Лос Анджелис“.
"От древна Персия от преди хиляди години до цивилизования Иран днес, духът на Иран остава жив и непоколебим. Дойдохме в Лос Анджелис с гордост, състезавахме се с чест и си тръгваме с достойнство. Благодарим ти, Лос Анджелис, за твоето гостоприемство. И благодарим на всеки иранец, който даде сърцето си, гласа си и душата си за Иран през тези 180 минути. Нека мир, уважение и приятелство преобладават между всички нации."
Бележката също така съдържаше препратка към смъртта на 168 души, загинали при ракетна атака през февруари, когато ракета порази основно училище в град Минаб, убивайки деца, учители и персонала.






















