Порто изхвърли испанския гранд Атлетико Мадрид от европейските клубни турнири, след като го победи с резултат 2:1 в последен двубой за двата тима от група „B“ на Шампионската лига. Мехди Тареми откри още в петата, а Стивън Еустакио удвои в 24-ата минута. Иван Маркано си отбеляза автогол в петата минута от добавеното вреве на мача, с което даде надежда на гостите, но за повече просто нямаше време.

БГНЕС / BGNES
37 снимки

„Драконите“ изиграха силен двубой и заслужено се поздравиха с успеха, който беше задължителен за техния опонент, който за пореден път в груповата фаза се представи доста под стандартите си. Възпитаниците на Диего Симеоне се посъбудиха през второто полувреме, когато създадоха доста положения, техен гол беше отменен, а в края все пак върнаха едно попадение, което обаче се оказа крайно недостатъчно.

С този успех Порто успя да изпревари Брюж, който направи 0:0 при гостуването си на Байер Леверкузен в другия мач от групата. Спечелената от „аспирините“ точка пък ги изкачи над Атлетико. Двата отбора завършиха с по пет точки, но Леверкузен е с по-добри показатели в директните двубои. Това означава, че германците отиват в Лига Европа, а мадридчани завършват на последно място и се простиха с европейските клубни турнири за този сезон.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ В ШЛ ОТ ВТОРНИК ВЕЧЕР МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

КЛАСИРАНЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Гостите стартираха с опит за натиск и центрираха на няколко пъти топката в наказателното поле на „драконите“, но без някакви сериозни опасности.

Порто обаче удари още с първата си опасна атака. В петата минута Пепе напредна по десния фланг на скорост и изведе в наказателното поле Еванилсон, който пък пусна пас по тревата за Мехди Тареми, който бе изпуснат и на празна врата просто бутна топката – 1:0.

В 13-ата минута домакините пропуснаха нова чудесна възможност да удвоят резултата. Именно голмайсторът Тареми комбинира с Вандерсон Галено, който бе непокрит в наказателното поле, но изстрелът му бе спасен от вратаря Ян Облак.

Порто нанесе втори сериозен удар по амбициите на испанците в 24-ата минута. След дълга топка в на левия фланг и грешка на Стефан Савич даде възможността на Галено да напредне, влезе в наказателното поле и предостави топката за Стивън Еустакио на точката за дузпа, който я прати в долния десен ъгъл на Облак – 2:0.

Атлетико опита да върне едно попадение в 32-ата минута, когато Родриго Де Пол стреля пред наказателното, но право във вратаря Диого Коща.

Пет минути след това „драконите“ изпуснаха нов страхотен шанс. След чудесна комбинация между играчите на домакините между Галено и Еванилсон отляво в наказателното поле топката стигна до Отавио на далечната греда, който шутира, но отново Облак се навеси решително и спаси.

Шест минути след началото на втората част Тареми проби отдясно в наказателното и стреля в близкия ъгъл, но Облак отрази.

В 59-ата минута Жоао Феликс стреля удар извън наказателното по диагонала, но право във вратаря Кощ.

Три минути по-късно Порто имаха нова възможност за трети гол. Домакините разиграха с лекота на левия фланг, като топката стигна до Тареми пред наказателното поле, който подаде за Еванилсон, който обаче стреля над вратата.

В 68-ата минута играчите на Атлетико си помислиха, че са се върнали в мача, след като Антоан Гризман прати топката във вратата на Коща, но попадението беше отменено заради фал в хода на атаката от страна на Де Пол.

Последваха няколко отлични възможности и за двата отбора. В 74-ата минута Еванилсон бе оставен непокрит на първа греда и стреля с глава след центриране от ъглов удар, но Облак спаси.

БТА / BTA
12 снимки

Атлетико обаче организира контраатака, при която Ферейра Караско намери Анхел Корея, който шутира от границата на наказателното поле, но Коща отрази. В ответната атака пък отново Еванилсон бе в центъра на събитията, след като изпревари Рейнилдо отдясно в пеналтерията и стреля, но от външната страна на мрежата.

В 76-ата минута Караско получи хубав пас отляво, влезе в наказателното и шутира силно в близкия ъгъл, но Коща спаси. Впоследствие беше вдигнат и флаг за засада, но от повторенията се видя, че такава нямаше.

Осем минути преди края на редовното време отново словенският страж на "дюшекчиите" трябваше да прави две спасявания в рамките на секунди, след като първо отрази удар на Тареми, а след това и удар на резервата Уендел.

В 86-ата минута Гризман шутира от границата на наказателното поле по диагонала, но отново вратарят на „драконите“ спаси. Две минути след това отново французинът пропусна чудесен шанс, след като получи чудесен пас отдясно в наказателното поле, но стреля от външната страна на мрежата.

Атлетико все пак върна един гол в петата минута от добавеното време, когато Караско центрира от корнер, а във вратарското поле капитанът Иван Маркано отклони топката в собствената си врата - 2:1.

До края обаче нямаше време за нищо повече и така "дюшекчиите" отпадат от европийските клубни турнири за този сезон.

FT | ПОРТО – АТЛЕТИКО МАДРИД  2:1

1:0 Мехди Тареми 5'

2:0 Стивън Еустакио 24'

2:1 Иван Маркано (автогол) 90+5'