Настоящият европейски шампион Реал Мадрид надделя над гостуващия на стадион „Сантиаго Бернабеу“ тим на Челси с резултат 2:0 в първи ¼-финален сблъсък в Шампионската лига.

Домакините отбелязаха по едно попадение в двете полувремена, като капитанът Карим Бензема откри в 21-ата, а резервата Марко Асенсио удвои и оформи крайния резултат в 74-ата минута. Гостите от Лондон пък играха с човек по-малко от 59-ата минута, когато Бен Чилуел беше изгонен с директен червен картон.

Gulliver/GettyImages
84 снимки

"Лос Бланкос" за пореден път показаха най-доброто от себе си в любимия си турнир, за разлика от шампионата в Ла Лига, където почти сигурно ще сдадат титлата на Барселона. В турнира на богатите обаче "кралете" отново се развихриха, но изпуснаха шанса да си тръгнат с още по-изразителен резултата на фона на представянето на двата тима. "Сините" трябва да благодарят и на своя вратар Кепа Арисабалага, който се отчете с осем спасявания, макар че и повечето от ударите на домакините бяха в обсега на баският страж. Като цяло Челси не игра лошо, но опитът на мадридчани, а и формата на лондончани оказаха влияние за крайния резултат.

По този начин Реал гледа с оптимизъм за реванша, който е кслед седмица на 18.04 (вторник) на "Стамфорд Бридж" в английската столица. На полуфиналите крайният победител от тази двойка ще срещне или Манчестър Сити, или Байерн Мюнхен, а отборът на Хосеп Гуардиола има още по-солидна преднина от 3:0.

БГНЕС / BGNES
96 снимки

Сблъсъкът в сряда вечер противопостави последните два шампиона в турнира, които се изправиха един срещу друг за трета поредна кампания. През 2021-а година двата тима играха полуфинал в Шампионска лига, който бе спечелен от Челси по пътя към техния триумф. Тогава срещата в Мадрид завърши 1:1, а лондонският тим спечели с 2:0 у дома. През миналата година пък противниците размениха по една победа с 3:1 като гост, но с гол в продълженията Бензема класира своя тим за полуфиналите.

„Старши треньорът на домакините - Карло Анчелоти, заложи на същия стартов състав, с който „Лос Бланкос“ излязоха при успеха с 4:0 над Барселона преди седмица за Купата на Испания. На вратата бе Тибо Куртоа, а пред него бяха поставени Даниел Карвахал, Едер Милитао, Дейвид Алаба, който бе предпочетен пред бившия играч на англичаните Антонио Рюдигер, а Едуардо Камавинга действаше по левия бек. Федерико Валверде, Тони Кроос и Лука Модрич оперираха в халфовата линия. Тройката в нападение пък беше оформена от Родриго, капитанът Карим Бензема и Винисиус Жуниор.

44 снимки

Мениджърът на Челси - Франк Лампард, беше избрал схема с трима централни защитници пред вратаря Кепа Арисабалага в лицето на Уесли Фофана, възстановеният капитан Тиаго Силва и Калиду Кулибали. Н’Голо Канте също бе титуляр в центъра заедно с Матео Ковачич и Енцо Фернандес, а като халф-бекове действаха Бен Чилуел и Рийс Джеймс. Кай Хавертц е оставен на пейката, като в атака бяха поставени Рахийм Стърлинг и Жоао Феликс.

КАКВО СЕ СЛУЧИ В ДРУГИЯ МАЧ ОТ ТАЗИ ВЕЧЕР МЕЖДУ МИЛАН И НАПОЛИ ВИЖТЕ ТУК!

Срещата стартира с ранен шанс за гостите от Челси, които можеха да поведат в резултата още във втората минута. Тогава добро взаимодействие между Н’Голо Канте, Рахийм Стърлинг и Жоао Феликс, изведе португалският нападател зад защитата на Реал Мадрид. Феликс напредна към наказателното поле, влезе в него отдясно и стреля в близкия ъгъл, но Тибо Куртоа изби в ъглов удар. Трябва да се отбележи, че и Едер Милитао успя да настигне нападателя на гостите и направи достатъчно, за да ограничи изстрела му.

Само в първите седем минути вече двама играчи бяха санкционирани с жълти картони - Уесли Фофана от Челси и Едуардо Камавинга от Реал. При нарушението на французина последва свободен удар за лондончани отдясно на наказателното поле, но ударът на Бен Чилуел бе досста неточен.

След първоначалния натиск на „сините“ Реал създаде първата си ситуация в 12-ата минута, когато двамата заподозрени – Винисиус Жуниор и капитанът Карим Бензема, комбинираха добре в наказателното поле, а французинът стреля от малък ъгъл, но Кепа Арисабалага улови.

В 17-ата минута Енцо Фернандес изгуби топката в собствената си половина от Федерико Валверде, който тръгна към наказателното поле и шутира от дистанция, но далеч в аут.

Настоящият шампион в турнира обаче първи удари в 21-ата минута. Даниел Карвахал даде чудесно подаване в наказателното за Винисиус, който мина покрай Фофана и засече леко топката от въздуха и я насочи към вратата, но Кепа успя да реагира. Кълбото обаче попадна на пътя на Бензема, който на празна врата нямаше проблем да вкара – 1:0.

Челси опита да отговори мигновено в 23-ата минута, когато Канте комбинира с Рийс Джеймс отдясно, който премина покрай Камавинга и центрира ниско на първа греда, където Стърлинг изпревари Милитао и засече, но Курто изби в корнер.

Три минути по-късно събитията отново преминаха на отсрещната врата. Вини Жуниор проби отляво в наказателното, мина отново покрай Фофана и копна чудесно топката над Кепа, но Тиаго Силва успя да изчисти точно пред голлинията.

37 снимки

Гостите се прибраха в своята половина и изчакваха своите шансове на контраатака, което даваше шанс на домакините да създават притиснат опонента. В 34-ата минута отново „белите“ бяха пред вратата на съперника, когато Родриго получи пхубаво подаване от Бензема отдясно в наказателното, измъкна се елегантно от Силва и стреля от малък ъгъл, но още веднъж испанският страж на „сините“ отрази.

Пет минути преди края на първата част Лука Модрич центрира отляво в наказателното поле, където Дейвид Алаба беше изпуснат и засече с тила си, но Кепа улови.

В 44-ата минута Феде Валверде стреля силно пред пеналтерията, но отново Кепа беше добре позициониран и удоли.

Втората част стартира, както първата – с шанс за Челси. В 48-ата минута Жоао Феликс стреля технично отляво в наказателното поле, но Куртоа улови.

Реал отговори с отличен шанс за второ попадение две минути по-късно. Винисиус проби прекрасно отляво, влезе в наказателното поле, стигна  до аутлинията и върна за Бензема на границата на пеналтерията, който пък я предостави за Модрич, който стреля отлично с десния крак към горния ляв ъгъл на Кепа, но топката профуча малко над вратата.

Първата промяна беше извършена в 55-ата минута, която обаче беше и принудителна. Калиду Кулибали напусна с травма и бе заменен от Марк Кукурея.

Четири минути по-късно ситуацията за гостите остана още по-тежка, след като Бен Чилуел беше изгонен с директен червен картон. Модрич изведе с чудесен пас по въздуха Родриго на скорост зад защитата на Челси. Влезлият преди малко Кукурея беше преодолян и се наложи на английския защитник да спира бразилеца точно пред наказателното поле, като го задържа и събори. Той обаче беше последен в защитата на „сините“, което означаваше червен картон за него.

От последвалия пряк свободен удар Бензема стреля ниско и точно покрай стената, но Кепа улови.

Франк Лампард реагира с две промени и пусна в игра Кай Хавертц и Трево Чалоба на местата на Рахийм Стърлинг и Жоао Феликс. За Реал пък се появиха Марко Асенсио и Антонио Рюдигер, които замениха Родриго и Едуардо Камавинга.

Само три минути след появата си на терена Марко Асенсио даде комфортна преднина на Реал, след като играчите на Челси проспаха статично положение в 74-ата минута. Модрич отигра късо от корнер за Тони Кроос, който комбинира с Вини Жуниро отляво в наказателното поле, а той върна към дъгата пред пеналтерията, където Асенсио стреля ниско по тревата с левия крак в близкия ъгъл на Кепа и не му остави шансове за 2:0.

След попадението домакините намалиха оборотите, смените на Лампард не подействаха и Челси така и не успяваше да застраши вратата на Куртоа.

В добавеното време на срещата Кепа не успя да боксира добре топката след едно центриране отляво, а Бензема пропусна на празна врата с глава и стреля над вратата.

В последната минута на мача гостите от Лондон имаха нелош шанс да направят реванша една идея по-интересен, но бившият играч на тима – Антонио Рюдигер, блокира в последния момент голов изстрел на резервата Мейсън Маунт.

Реваншът на „Стамфорд Бридж“ е следващия вторник, 18.04.

FT РЕАЛ МАДРИД – ЧЕЛСИ  2:0

1:0 Карим Бензема (к) 21'

2:0 Марко Асенсио 74'

Червен картон: Бен Чилуел (Челси) 59'