Отборът на Ливърпул направи голяма крачка към следващата фаза в Шампионската лига, след като надделя над Интер като гост с резултат 2:0 в първия двубой помежду им от 1/8-финалите на турнира. Попаденията паднаха през втората част, като Роберто Фирмино откри резултата в 75-ата, а Мохамед Салах успокои гостите в 83-ата минута. През първата част пък Хакан Чалханоолу удари греда за домакините.

Gulliver/GettyImages
82 снимки

Двата тима изиграха доста атрактивен и динамичен мач, в който обаче по-опитният отбор се поздрави с успеха. През първата част гостите имаха повечето чисти ситуации, но след почивката "нерадзурите" натиснаха сериозно и имаха немалко шансове да открият резултата. Това обаче стори Ливърпул, който откри с първия точен удар в срещата, а с втория решиха всичко в мача. Интер пък завърши срещата без нито един отправен точен изстрел към вратата на Алисон.

Реваншът между двата отбора е насрочен за 08.03 на "Анфийлд". Сега за италианския шампион предстои домакинство на Сасуоло, докато Ливърпул приема Норич Сити.

Треньорът на домакините Симоне Индзаги не можеше да разчита за сблъсъка на контузените Хоакин Корея и Робин Госенс, а Николо Барела е наказан. Като титуляр вместо италианеца стартира Артуро Видал. Централният защитник Алесандро Бастони също бе възстановен и започна от първата минута, а Един Джеко и Лаутаро Мартинес водеха атаката на „нерадзурите“.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп бe предприел четири промени от победата с 1:0 над Бърнли. Ибрахима Конате започна като титуляр в центъра на защитата вместо Жоел Матип, а Тиаго Алкантара и Харви Елиът оперираха в халфовата линия на местата на Джордан Хендерсън и Наби Кейта. Диого Жота пък се завърна в атаката, като замени Роберто Фирмино. Садио Мане и Мохамед Салах допълниха нападението на гостите.

Срещата започна в отлично темпо и първата ситуация бе на сметката на домакините в петата минута. Тогава Лаутаро Мартинес шутира силно от дистанция, но топката прелетя много близо до лявата греда на вратаря Алисон.

Ливърпул отговори четири минути по-късно, когато Тиаго Алкантара стреля от воле от границата на наказателното поле, но топката премина точно над напречната греда на Самир Ханданович.

Гостите имаха нов шанс в 14-ата минута, когато Садио Мане засече с глава центриране на далечната греда от свободен удар, но топката премина над вратата на Интер.

Само две минути след това обаче „нерадзурите“ бяха на милиметри от откриването на резултата. Хакан Чалханоолу овладя отлично топката след центриране от левия фланг на Иван Перишич и нанесе мощен изстрел с левия крак, но кълбото разтресе напречната греда.

В 23-ата минута „червените“ създадоха нова опасност пред вратата на Ханданович след корнер. Топката беше центрирана в наказателното поле, където Ибрахима Конате игра с глава, а на далечната греда Мане беше оставен непокрит и опита задна ножица, но кълбото премина на сантиметри от лявата греда.

Пет минути по-късно Трент Александър-Арнолд стреля много опасно от пряк свободен удар, но топката се завъртя покрай дясната греда на Ханданович. В 32-ата минута отново крайният защитник пробва удар от дистанция, но в аут.

В следващите минути Ливърпул държеше повече топката и се задържаше по-често в противниконата половина, а Интер опитваше да атакува на контраатаки.

Пет минути преди края на първата част Милан Шкриниар засече сглава центриране от ъглов удар, но покрай дясната греда на Алисон.

До края на полувремето нови ситуации пред вратите липсваха, като трябва да се отбележи, че нямаше нито един точен удар през първите 45 минути.

На почивката Клоп извърши промяна в своя състав, като пусна Роберто Фирмино на мястото на Диого Жота.

В пъвия четвърт час игра през второто полувреме домакините натисниха сериозно и се настаниха в половината на Ливърпул и опитаха няколко опасни центрирания, но така и не стигна до точен удар към вратата на Алисон. Най-чистата ситуация дойде в 53-ата минута, когато Дензъл Дъмфрис даде прекрасен диагонален пас за Перишич отляво, а хърватинът след това центрира в наказателното поле. Там обаче малко не достигна на Лаутаро да засече във вратата.

След час игра беше извършена тройна смяна в тима на мърсисайдци. Джордан Хендерсън, Луис Диас и Наби Кейта замениха Фабиньо, Садио Мане и Харви Елиът.

Секунди след това Един Джеко беше изведен зад защитата на Ливърпул сам срещу Алисон и реализира, но беше отсъдена засада на босненеца.

Гостите обаче бяха близо до това да открият резултата в 63-ата минута, когато Александър-Арнолд изведе добре отдясно в наказателното поле Луис Диас, който стреля в близкия ъгъл, но бе блокиран в последния момент от правещия отличен мач дотук Милан Шкриниар в корнер.

В 70-ата минута беше извършена и първата промяна в тима на "нерадзурите". Тогава Алексис Санчес смени Лаутаро Мартинес.

Три минути по-късно Дъмфрис бе изпуснат на първа греда след изпълнение на корнер, но ударът му с глава излезе в аут.

Ливърпул дочака своя момент и откри резултата в 75-ата минута с първия точен удар в мача, когато Андрю Робъртсън центрира от ъглов удар в наказателното поле, където на първа греда Алесандо Бастони изпусна Роберто Фирмино, който пък засече по прекрасен начин топката с глава и я прати в далечния ъгъл на безпомощния Ханданович – 0:1.

Пет минути по-късно Перишич нанесе силен и опасен удар от дистанция след една отбита топка, но над вратата на Алисон.

Мърсисайдци нанесоха втори удар по амбициите на Интер в 83-ата минута. Топката беше центрирана от Александър-Арнолд от свободен удар в наказателното поле на домакините, където Върджил ван Дайк игра с глава, а Мохамед Салах беше оставен съвсем сам около точката за дузпа и моментално нанесе удар, който се спря в мрежата зад Ханданович – 0:2.

До края на срещата Ливърпул не допусна изненада и взе солиден аванс преди реванша на "Анфийлд".

FT | ИНТЕР – ЛИВЪРПУЛ  0:2

0:1 Роберто Фирмино 75'

0:2 Мохамед Салах 83'