Отборът на Манчестър Сити се наложи като гост с 2:0 над Борусия Мьонхенгладбах в първи 1/8-финален двубой от Шампионската лига. Символичните домакини на "Пушкаш Арена" имаха своите шансове в срещата, но бяха доста далеч от това да се противопоставят истински на своя противник. "Гражданите" доминираха през цялото време и с лекота успяха да достигнат до удобен аванс преди реванша.

Getty Images
10 снимки

Очаквано, "гражданите" поеха инициативата от първия съдийски сигнал и откриха няколко възможности пред себе си още в първите минути. Опитите на Фил Фоудън обаче не сполучиха.

Символичните домакини разчитаха на своята скоростна контраатака, която изненада противника в 18-ата минута. Аласан Плеа пое дълга топка и стреля към вратата, но Едерсон улови.

След около половин час игра "гражданите" дочакаха своя момент. Непокритият Бернардо Силва засече центриране на Жоао Кансело и отбеляза едно от редките си попадения с глава.

До края на първата част Сити владееше топката и не позволяваше на своя съперник да организира нещо опасно.

В началото на второто полувреме Сити профука златна възможност да удвои аванса си. Габриел Жезус бе изведен и навлезе в наказателното поле, но бе чудесно затворен от противников защитник, което предотврати второ попадение във вратата на Борусия.

Малко по-късно Борусия организира хубава атака, но в най-важния момент Денис Закария сгреши паса към Аласан Плеа, който просто нямаше как да достигне топката и не се стигна до завършващ удар.

В 62-ата минута Плеа опита нестандартно отиграване, което можеше да се превърне във феноменален гол, но топката профуча покрай вратата на Едерсон. Секунди по-късно, в полза на футболното клише "Ако не вкараш, ще ти вкарат", Сити отбеляза второ попадение. Голмайсторът на първия гол - Силва, достигна до топка на Жоао Кансело и я насочи към Габриел Жезус, който с мощен удар я изпрати в мрежата на германците.

Десетина минути по-късно Фил Фоудън пропусна да оформи класиката, след като шутът му бе неточен и профуча над напречната греда. Влезлият от пейката Рияд Марез също пробва да се разпише, но ъгълът бе твърде скъсен и ударът му бе извън очертанията.

В 80-ата минута Жоао Кансело сякаш удари пробиващия Джонас Хофман в наказателното поле, което доведе до бурни реакции от щаба на символичните домакини. Първоначално португалският рефер не видя нищо нередно и подмина ситуацията, а последвалото преразглеждане потвърди неговото мнение и играта продължи без отсъждане на наказателен удар.

В последния възможен момент Гладбах нанесе първия си точен удар в срещата, но Едерсон, който бе абсолютно необезпокояван до този момент, опази мрежата си суха.

Така "гражданите" победиха с 2:0 на чужд терен, което им осигурява спокойствие преди реванша на 16-и март.

Борусия М - Ман Сити   КР 0:2
0:1 Бернардо Силва 29'
0:2 Габриел Жезус 65'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Борусия М: 1. Зомер, 30. Елведи, 8. Закария, 28. Гинтер, 18. Лайнер, 32. Нойхаус, 6. Крамар, 23. Хофман, 25. Бенсебайни, 14. Плеа, 13. Щиндъл (к)

Треньор: Марко Розе

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 2. Уолкър, 3. Диаш, 14. Лапорт, 27. Кансело, 8. Гюндоган, 16. Родри, 47. Фоудън, 7. Стърлинг (к), 9. Жезус, 20. Силва

Треньор: Пеп Гуардиола

Съдия: Артур Диаш, Португалия