Байерн Мюнхен спокойно може да се счита сред 1/4-финалистите в Шампионската лига за сезон 2017/2018, след като разсипа гостуващия Бешикташ с 5:0 в първия мач помежду им от топ 16 на турнира. Роберт Левандовски и Томас Мюлер вкараха по две попадения, а другото бе дело на Кингсли Коман. Баварският колос извлече максимума от факта, че още от 16-ата минута противникът заигра с 10 души след абсолютно заслужен директен червен картон за Домагой Вида.

С тази победа мюнхенци затвърдиха жестокия си нрав в ШЛ, що се отнася до мачове срещу противник при числено неравенство в полза на Байерн. Извън мача срещу турците в 6 други случая от ШЛ Байерн е имал шанса да играе срещу тим с изгонен футболист, като е спечелил всичките срещи при голова разлика 27:3. Така серията на Бешикташ от 7 мача без загуба в турнира намери своя звучен завършек, като за първи път от 13 двубоя в евротурнирите тимът не успя да отбележи.

На „Фусбал Арена” германският първенец много бързо наложи превъзходството си в центъра на терена и започна да диктува събитията от първите минути. В 9-ата феновете по трибуните видяха първия точен и наистина опасен шут в срещата. Кингсли Коман пое топката отляво и тръгна успоредно по границата на наказателното поле. Още при първата пролука за изстрел французинът шутира много силно към долния ляв ъгъл, за да предизвика умела реакция от вратаря Фабри.

Бешикташ като цяло стоеше доста добре на терена и не оставяше много пространства на Байерн. Цялата стратегия на турците обаче се срина в 16-ата минута, когато Домагой Вида съвсем заслужено бе изгонен. Фрапантна грешка допусна капитанът Атиба Хътчинсън, който без да гледа, реши да връща към Вида. Левандовски дебнеше тъкмо за това и прихвана топката, след което моментално се затича напред. Вида реши, че не може да позволи на поляка да излезе сам срещу Фабри и го посече с шпагат насред дъгата. Реферът Овидиу Хацеган без забавяне развя червения картон и така задачата на гостите се усложни сериозно.

При последвалия пряк свободен удар Хамес Родригес не бе никак далеч от това да порази целта. Фалцовият шут на колумбиеца прелетя над стената и накара вратаря да застине, но топката премина на сантиметри покрай лявата сглобка.

Две минути по-късно Бешикташ проигра невероятна възможност да поведе. Опитният Вагнер Лав открадна топката от Хави Мартинес в половината на немците и тръгна смело напред. Той направи за смях Матс Хумелс, прокарвайки кълбото през краката му, а това го остави съвсем сам срещу Свен Улрайх. Тъкмо тогава Вагнер Лов се провали с гръм и трясък, шутирайки крайно неточно и високо.

Натискът на Байерн ставаше все по-сериозен с напредването на времето. В 30-ата минута Фабри спаси вратата си по великолепен начин. Матс Хумел се пребори с пазача си в наказателното поле, за да засече центрирането, с което Хави Мартинес върна топката обратно  пред малкия пеналт. Германският национал стреля мощно с глава, а испанският страж отвърна, избивайки с една ръка.

Рикардо Куарешма се доказа като заплаха за домакините в 39-ата минута, когато получи дълъг пас отдясно по атаката и напредна уверено навътре към пеналта. Португалецът мощно се подигра с Хумелс, оставяйки го на място след серия от финтове, ала после бе принуден да шутира от малък ъгъл заради липсата на съотборници, с които да комбинира. Така Улрайх имаше лесно спасяване.

Байерн поведе в резултата 2 минути преди почивката. Кингсли Коман сериозно развъртя Адриано по левия фланг на атаката, подмина го и тръгна по аутлинията в наказателното поле. Французинът центрира прострелно към Алаба, чийто шут от движение не сполучи. Топката все пак отиде към дебнещия във вратарското поле Мюлер, който я прокара между каката на вратаря – 1:0. Лошата вест за Байерн бе, че секунди по-късно Хамес напусна с травма и Робен го замени за остатъка от мача.

Второто полувреме се разви съкрушително за гостите. Още в 50-ата минута Роберт Левандовски тресна лявата греда след пряк свободен удар, който самият той си изпроси точно пред границата на пеналта.

Само две минути по-късно домакините се разписаха отново. Мюлер блесна с чуден извеждащ пас за Левандовски отдясно в наказателното поле, а таранът интелигентно сви към точката на дузпата. Там като по команда изникна Коман и нанесе хирургически точен шут в долния десен ъгъл – 2:0.

Треньорът на Бешикташ Шенол Гюнеш опита да ограничи пораженията, вадейки единствения си нападател (Вагнер Лав) и заменяйки го с бранителя Душко Тошич. Този ход проработи точно 14 минути.

В 66-ата Робен пое отдясно и спечели малко терен, след което комбинира с намиращия се до тъчлинията Йосуа Кимих. Той напредна до аутлинията и пусна полувисоко прострелно центриране към близката греда. Там Мюлер беше изпуснат, стигна първи до топката и от упор направи резултата 3:0.

Феновете на Байерн бяха започнали да се притесняват, че този път дежурния голмайстор Левандовски няма да се разпише, но той разсея тези съмнения в 79-ата минута. Матс Хумелс показа уверен дрибъл и никак нелош шут от дистанция, като шутира от около 21-22 метра. Фабри за първи път не реагира на ниво и само парира топката, а тя дойде перфектна за добавката на Лева – 4:0.

Фабри още веднъж се притече на помощ в 86-ата минута, когато спаси тима си от още по-разгромна загуба. Испанският вратар демонстрира невероятен плонж, с който изби в корнер свирепия шут на Хави Мартинес от границата на пеналта.

Две минути по-късно нищо не можеше да спаси Бешикташ. Томас Мюлер твърде лековато бе оставен да овладее отдясно в наказателното поле и без да се забавя немецът даде успореден пас по тревата. Левандовски беше при далечната греда и без проблем порази празната врата за 5:0.

Така Бешикташ със сигурност няма да запомни с добро първия случай, при който срещна Байерн в елиминационната фаза на ШЛ. Мюнхенци натрупаха 14 поредни победи във всички турнири, което ги кара да чакат със завидно спокойствие реванша на 14 март.

БАЙЕРН – БЕШИКТАШ 5:0

1:0 Томас Мюлер 43'

2:0 Кингсли Коман 52'

3:0 Томас Мюлер 66'

4:0 Роберт Левандовски 79'

5:0 Роберт Левандовски 88'

Байерн (4-1-4-1): Свен Улрайх – Йосуа Кимих, Джером Боатенг, Матс Хумелс, Дейвид Алаба – Хави Мартинес  – Томас Мюлер /к/, Артуро Видал (83' - Корентен Толисо), Хамес Родригес (44' - Ариен Робен), Кингсли  Коман (81' - Франк Рибери)– Роберт Левандовски

Треньор: Юп Хайнкес

Бешикташ (4-2-3-1): Фабри Рамирес – Адриано Корея, Пепе, Домагой Вида, Джанер Еркин (69' - Гьокан Гьонул) – Гари Медел (85' - Толгай Арслан), Атиба Хътчинсън /к/ - Рикардо Куарешма, Андерсон Талиска, Райън Бабел – Вагнер Лав (57' - Душко Тошич)