Тимът на Байер Леверкузен записа първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига надигравайки Атлетико Мадрид с 2:1 в мач от група D на турнира. Домакините откриха резултата след доста нелеп автогол на Томас Партей в 41-ата минута. Кевин Фоланд удвои преднината на домакините в 55-ата минута. Алваро Мората върна едно попадение за гостите в добавенто време на мача, но за повече нямаше време. Домакините завършиха срещата и с човек по-малко, заради червен картон на Адиен Амари шест минути преди края. Байер показа по-организирана игра, докато футолистите на Диего Симеоне през повечето време нямаха идея как да застрашат вратата на направилия страхотен двубой Лукаш Храдецки. Чак след втория гол на грелманския тим "дюшекчиите" се хвърлиха в предни претенции. Все пак в добавеното време Мората върна един гол от пасива, а секунди по-късно имаше възможност да донесе и точката за своя тим.

С тази победа футболистите на Петер Бош събират първите си три точки, но остават на последната позиция. Атлетико е със седем на второто място, с три по-малко от лидера Ювентус, който по-рано днес победи трудно с 2:1 като гост Локомотив Москва.

БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – АТЛЕТИКО МАДРИД 2:1

1:0 Томас Партей (ав.) 41'

2:0 Кевин Фоланд (к) 55'

2:1 Алаваро Мората 90+4'

Първите двайсетина минути минаха под диктовката на домакините. Кевин Фоланд, Уендел и Карим Белараби опитаха да застрашат вратата на Облак, но без особен успех.

В 21-ата минута дойде и първата сериозна опасност пред вратата на „дюшекчиите“. Надием Амири намери капитана Кевин Фоланд с диагонално подаване, но нападателят стреля слабо по земя и Облак улови.

В 32-ата минута Чарлс Арангис стреля от границата на наказателното поле, но защитник на Атлетико блокира и топката излезе в корнер.

Шест минути след това Севен Бендер засече топката с глава след изпълнение на фаул, но нацели напречната греда.

В 41-ата минута „аспирините“ поведоха. След изпълнение на ъглов удар Облак изби топката, но в свой съотборник и попадна в Арангис, който от аут-линията центрира обратно в пеналтерията. В опит да изчисти топката с глава обаче Томас Партей си отбеляза ефектен автогол.

Втората част започна с лек натиск на гостите. Саул Нигес опита да намери Ренан Лоди в добра позиция, но бразилецът не успя да стигне до топката.

Лоди обаче се контузи и се наложи да бъде заменен. В игра се появи Тома Лемар. Очевидно Диего Симеоне се опитваше да подсили атаката си в търсене на изравняването.

За сметка на това „аспирините“ нанесоха втори удар по амбициите на Атлетико в 55-ата минута. Карим Белараби получи подаване на десния фланг и отправи ниско центриране в наказателното поле. Там Марио Ермосо се размина с топката и тя стигна до Кевин Фолан, който пое топката предочите на Фелипе и разстреля Облак – 2:0.

След попадението Атлетико се хвърлиха в предни позиции. Витоло замени Диего Коща.

В 63-ата минута Лемар стреля от свободен удар, но Лукаш Храдецки спаси. Секунди по-късно Витоло стреля отблизо, но отново Храдецки беше на висота и направи великолепно спасяване.

Две минути по-късно Саул се измъкна от прекия си пазач след центриране от корнер, но ударът му с глава попадна право в обятията на Храдецки.

Томас Партей също опита късмета си с удар от границата на наказателното поле в 71-ата минута, но Храдецки отново успя да се намеси.

В 76-ата минута Алваро Мората прати топката във вратата на домакините, но испанезът се оказа, че е бил в положение на засада.

Минута по-късно Джонатан Та засече с глава центриране от ъглов удар, но отново финландският вратар за пореден път се намеси решително.

В 83-ата минута и Кай Хаверц се опита да намали резултата, но и неговия изстрел с глава се оказа неточен.

60 секунди след това Надием Амири беше изгонен за грубо нарушение срещу Сантяго Ариас до тъча и остави съотборниците си с 10 души.

Все пак "дюшекчиите" върнаха едно попадение в четвъртата минута на добавеното време. Партей изведе добре Мората в наказателното поле и испанският стрелец този път беше на чиста позиция и отбеляза за 2:1. Веднага след подновяването на играта Атлетико можеше сензационно да стигне до изравняването, но правещият великолепен мач днес Лукаш Храдецки блокира опасен удар отблизо на Мората.

Стартови състави на двата тима:

Байер Леверкузен (4-2-3-1): 1. Лукаш Храдецки – 23. Мичел Вайзер, 4. Джонатан Та, 5. Свен Бендер, 18. Уендел – 10. Карим Демирбай, 20. Чарлс Арангис – 38. Карим Белараби, 29. Кай Хаверц, 22. Надием Амири – 31. Кевин Фоланд (к)

Старши треньор: Петер Бош

Атлетико Мадрид (4-4-2): 13. Ян Облак – 12. Ренан Лоди, 22. Марио Ермосо, 18. Фелипе, 4. Сантиаго Ариас – 6. Коке (к), 8. Саул Нигес, 5. Томас Партей, 10. Анхел Корея – 19. Диего Коща, 9. Алваро Мората

Старши треньор: Диего Симеоне

Главен съдия: Дамир Скомина, Словения

Стадион: „БайАрена“, Леверкузен, Германия