Третият от Мондиала в Русия – Белгия, записа първи успех в Лигата на нациите.

„Червените дяволи“ на Роберто Мартинес не срещнаха трудности при гостуването си на Исландия и взеха безавариен успех с 3:0.

Така белгийците се изравниха на върха в класирането в Група 2 на Лига „А“ с другия отбор Швейцария.

Това е втори тежък удар за исландците в последните няколко дни, след като те претърпяха поражение с 0:6 от „кръстоносците“ в откриващия си мач от надпреварата.

Попаденията за Белгия на стадиона в Рейкявик реализираха Еден Азар от дузпа в 29-та минута, както и Ромелу Лукаку на два пъти – в 31-та и 81-та минути.

С головете си Азар и Ромелу вече са вкарали общо 30 в 19 мача за националната селекция от края на миналия сезон.

По традиция Исландия започна компактно срещата и не оставяше пролуки на съперника в своята половина. Момчетата на Ерик Хамрен се стремяха да действат близо един до друг и да гонят колективно топката, в която и да е зона по терена. Белгия изпитваше трудности да разиграва спокойно в полето на съперника до първия половин час.

Именно в 28-та минута подаване отдясно в наказателното поле на домакините към Ромелу Лукаку принуди Сверир Ингасон да повали с ръка запътилия се към топката нападател на „червените дяволи“. Съдията моментално посочи „бялата точка“, а зад топката застана капитанът Еден Азар. Той стреля в обратния на вратаря ъгъл и откри за своя тим в 29-та минута.

Само 2 по-късно Белгия стигна и до ново попадение. Този път след центриране на първа греда от корнер Компани стреля с глава, но Халдарсон изби. Най-близо до топката се оказа Лукаку, чийто шут от няколко метра премина голлинията, въпреки че играч на Исландия изби. Попадението бе зачетено и гостите успяха да разкъсат съперника само за 180 секунди.

През втората част Белгия напълно доминираше при притежанието на топката и създадените голови положения. „Червените дяволи“ стигнаха лесно до удари към вратата на съперника, но така не стигаха до попадение.

Това до 81-та минута, когато подаване отдясно на Дрийс Мертенс намери Ромелу Лукаку в наказателното поле на Исландия. Нападателят бе заел по-добра позиция от своя съперник – бранителят Сверир Ингасон, и успя да се добере първи до топката, чуквайки я с левия си крак във вратата на Халдарсон. До края Исландия така и не успя да затрудни Тибо Куртоа и записа втора тежка загуба на международната сцена в рамките на няколко дни.

Състави на двата отбора:

Исландия: Ханес Халдарсон, Биркир Северсон, Рагнар Сигурдсон, Сверир Ингасон, Хордур Магнусон, Рунар Сигурйонсон, Биркир Бярнасон, Емил Халфредсон (Траустасон 84‘), Ари Скуласон (Палсон 80‘), Гилфи Сигурдсон, Йон Дади Бьодварсон (Сигурсон 70‘) Наставник: Ерик Хамрен

Белгия: Тибо Куртоа, Тоби АЛдервайрелд, Венсан Компани, Ян Вертонген, Яник Феррейра-Караско (Насер Шадли (70‘), Аксел Витсел, Юри Тилеман (Муса Дембеле 80‘) Тома Мюние, Еден Азар (Торган Азар 89‘), Ромелу Лукаку, Дрийс Мертенс Наставник: Роберто Мартинес