Отборът на Испания спечели домакинството си на Швейцария с минималното 1:0 в мач от група 4 на Лига А от турнира Лига на нациите. Единственото попадение отбеляза Микел Оярсабал в 14-ата минута. Срещата не предложи много емоции, а победният гол за "Ла Роха" дойде след груба грешка на вратаря на швейцарците Ян Зомер.

През първото полувреме домакините бяха по-активния тим и донякъде заслужено водеха. През втората част "кръстоносците" заиграха по-добре и атакуваха по-често, но до реални опасности не се стигаше. С тази победа Испания събра 7 точки и продължава да води в групата. Швейцария са последни с една точка след три мача. Следващия мач за възпитаниците на Луис Енрике е гостуване на Украйна, докато за момчетата на Владимир Петкович предстои гостуване на Германия.

Испания - Швейцария / Лига на нациите, Лига А, група 4, 10.10.2020 г.

В първите 10 минути двата тима опитаха по няколко нападения, които обаче не предложиха нещо по-опасно.

Първата по-сериозна ситуация бе пред вратата на домакините. В 12-ата минута Лорис Бенито засече по отличен начин центриране на далечната греда отдясно на Силван Видмер, но Давид Де Хеа бе покрил близкия си ъгъл, показа страхотен рефлекс и изби в ъглов удар.

Отникъде обаче испанците поведоха в резултата. В 14-ата минута вратарят на „кръстоносците“ Ян Зомер сбърка фатално, след като опита да комбинира с капитана Гранит Джака. Подаването се оказа неточно и Микел Мерино веднага успя да открадне топката и намери Микел Оярсабал в наказателното поле, който веднага стреля и реализира – 1:0.

В 28-ата минута испанците имаха шанса да удвоят резултата, след като Хесус Навас центрира в наказателното поле, където Феран Торес стреля отлично с глава от около 9 метра, но Зомер този път реагира добре и изби.

източник: Gulliver/GettyImages

Домакините започнаха силно втората част и в 52-ата минута отново Оярсабал имаше шанс да отбележи. Навас центрира отдясно на далечната греда, Зомер за пореден път бе неубедителен и не успя да играе с топката, а звездата на Реал Сосиедад този път не успя да добави топката в мрежата.

Минута след това швейцарците организираха чудесна атака, при която Адмир Мехмеди бее изведен зад защитата на испанците, навлезе в наказателното поле отдясно и опита изстрел, който обаче бе блокиран и топката бе уловена от Де Хеа без проблеми.

Малко след час игра отново "Ла Роха" имаше отличен шанс да стигне до второ попадение, когато след изпълнение на ъглов удар топката стигна до непокрития Мерино, който от точката за дузпа стреля доста неточно.

В 68-ата минута се стигна до разбъкване в наказателното поле на гостите, при което Серхио Рамос стреля, а топката се отби от ръката на Гранит Джака, която обаче беше прилепена и излезе в корнер. Домакините имаха претенции за дузпа, които не бяха уважени от главния съдия. След изпълнението на ъгловия удар отново Рамос стреля, но този път с глава, в аут.

Девет минути преди края на редовното време Жерар Морено опита удар от воле от границата на пеналтерията, но доста неточно в аут.

В последните минути от сблъсъка швейцарите атакуваха масирано в опит да стигнат до равенството, но реални опасности пред Де Хеа липсваха.

ИСПАНИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 1:0

1:0 Микел Оярсабал 14'

Стартови състави на двата отбора:

ИСПАНИЯ (4-3-3): 1. Давид Де Хеа – 22. Хесус Навас, 15. Серхио Рамос (к), 4. Пау Торес, 14. Хосе Люис Гая – 7. Дани Олмо, 5. Серхио Бускетс, 6. Микел Мерино – 18. Феран Торес, 21. Микел Оярсабал, 17. Ансу Фати

Селекционер: Луис Енрике

ШВЕЙЦАРИЯ (5-3-2): 1. Ян Зомер – 2. Лорис Бенито, 13. Рикардо Родригес, 22. Фабиан Шар, 4. Нико Елведи, 3. Силван Видмер – 8. Ремо Фрьолер, 10. Гранит Джака (к), 15. Джибрил Соу – 18. Адмир Мехмеди, 9. Харис Сеферович

Селекционер: Владимир Петкович

Главен съдия: Али Палабюк, Турция

Стадион: „Естадио Алфредо ди Стефано“, Мадрид, Испания