Кипърският АПОЕЛ Никозия инкасира поражение с 2:3 навън срещу Атлетик Билбао в първи 1/16-финален мач от Лига Европа. Българският краен защитник в редиците на гостите Живко Миланов изигра пълни 90 минути в двубоя, който започна толкова добре за тях, но накрая завърши със загуба. Все пак двата гола на чужд терен оставят сериозни шансове за реванша.

На своя „Сан Мамес“ баските наложиха високо темпо още от първите минути и още в 5-ата минута бранител на АПОЕЛ трябваше да блокира опасен шут на Иняки Уилямс. В 14-ата Раул Гарсия шутира много добре от десетина метра, а вратарят Бой Ватерман показа първата си героична изява за вечерта. Четири по-късно Андер Итураспе центрира чудесно, а дребничкият Икер Муниаин скочи да отиграе с глава, като стреля малко над вратата.

Доста изненадващо кипърците откриха в 36-ата минута с единствения си точен шут за целия двубой. Винисиус пусна чудесен извеждащ пас вляво за Йоргос Ефрем, който нахлу в наказателното поле и с невероятен фалцов шут прехвърли Горка Ирайсос, за да порази долния ляв ъгъл – 0:1.

Радостта за АПОЕЛ и Ефрем беше кратка, защото 2 минути по-късно паритетът в резултата бе възстановен. Уилямс получи топката отдясно в наказателното поле и от остър ъгъл нанесе точен изстрел към вратата на Ватерман. Вратарят изби встрани право към Микел Баленсиага, който посрещна топката от движение. Тя първо рикошира в Миланов, а после и в Ефрем, за да матира шашнатия вратар – 1:1.

След паузата натискът на Атлетик стана още по-отчетлив и в 61-ата минута домакините стигнаха до пълен обрат. Ямбере сбърка фатално пред наказателното поле, като подаде право в краката на Муниаин, който веднага изведе Ариц Адурис на чиста позиция. Опитният голаджия само плъзна кълбото по диагонала за 2:1.

АПОЕЛ можеше да се надява на нещо повече, ако в 67-ата Игор де Камарго се бе възползвал по-добре от центрирането на Живко Миланов. Нападателят стреля добре, ала изстрелът му намери лявата греда зад Ирайсос.

Всичко за кипърците приключи в 72-ата минута, когато Раул Гарсия получи отдясно и напредна към ъгъла на наказателното поле, след което центрира перфектно към Иняки Уилямс. Тъмнокожият футболист стреля чудесно с глава в обратния ъгъл – 3:1.

Впоследствие тимът от Билбао изпусна още две-три много изгодни положения и заради тях ще трепери в реванша. В 90-ата минута Де Камарго показа чудесна визия, за да намери Янис Яниотас и последният отбеляза изключително важно попадение.

Реваншът в Кипър е следващият четвъртък.