Италианският гранд Рома е първият финалист в тазгодишното издание на втория по сила европейски клубен турнир - Лига Европа. В четвъртък вечер "вълците" удържаха нулево равенство в гостуването си на Байер Леверкузен в полуфиналния реванш, но след успех с минималното 1:0 в първия мач на "Олимпико" ще се борят за трофея. Така Жозе Моуриньо изведе "джалоросите" до втори пореден европейски финал, след като през миналия сезон тимът му спечели дебютното издание на надпреварата Лига на конференциите.

Gulliver/GettyImages
51 снимки

Срещата премина изцяло под диктовката на "аспирините", които отправиха над 20 удара, като удариха и греда чрез Муса Диаби през първата част, но така и не успяха да пробият здравата защита на гостите. В типичния стил на Специалния, гостите бяха прибрани в защита, като отправиха едва един удар още в самото начало на двубоя. Въпреки това, "аспирините" не стигнаха до гол, с който поне да изравнят общия резултат, а сериозен пропуск направи и Сардар Азмун в последните минути.

По този начин Рома ще спори за трофея в Лига Европа, като очаква победителя от сблъсъка между Севилия и Ювентус. Финалът на турнира е на 31 май на стадион "Пушкаш Арена" в унгарската столица Будапеща. За самия Моуриньо пък това ще бъде шести финал в Европа, като до този момент е спечелил и петте си предишни битки.

БГНЕС / BGNES
68 снимки

Срещата стартира с ранен шанс за Рома, когато във втората минута капитанът Лоренцо Пелегрини стреля пред дъгата на наказателното поле, но покрай дясната греда на Лукаш Храдецки.

Постепенно обаче Леверкузен натисна и стигна до първия си точен удар в осмата в минута. Тогава Керем Демирбай шутира отдясно пред наказателното, но право в ръцете на Руи Патрисио. Малко след това Муса Диаби отправи неточен изстрел.

В 12-ата минута „аспирините“ бяха много близо до откриването на резултата. Диаби беше изведен отдясно в половината на гостите, напредна на скорост покрай Рожер Ибанйес, влезе отдясно наказателното поле, след което стреля от малък ъгъл, но топката се отби от напречната греда.

БТА / BTA
65 снимки

Домакините продължиха да затрудняват „вълците“, които трудно напускаха своята половина, но отбраната на римляните ограничаваше съперника до удари от дистанция. В 21-ата минута Демирбай стреля отлично пред дъгата на наказателното поле, но Патрисио беше покрил долния си ляв ъгъл и изби в ъглов удар. Шест минути по-късно отново германецът нанесе точен изстрел пред пеналтерията, но португалският страж на "джалоросите" покри десния си долен ъгъл и улови.

В 34-ата минута се наложи Жозе Моуриньо да направи принудителна смяна, след като Леонардо Спинацола получи травма и бе заменен от Никола Залевски.

Две минути след това Сардар Азмун стреля от движение пред наказателното поле, но отново Патрисио улови.

До почивката Байер продължи да бъде по-активният отбор, но гол така и не падна.

За старта на втората част в състава на Рома бе извършена нова смяна. На терена се появи Джорджиньо Вайналдум, който замени Андреа Белоти. Идеята на Моуриньо с тази смяна бе ясна - подсилване на халфовата линия, където "вълците" да имат повече контрол.

Малко след началото на второто полувреме играта беше спряна заради димната завеса, която се настани над "БайАрена" заради феновете на домакините, които запалиха факли и димки.

Байер Леверкузен - Рома / Лига Европа, 1/2-финал, втори мач, 18.05.2023 г.

източник: БГНЕС / BGNES

източник: Gulliver/GettyImages

Рома заигра по-добре, стоеше стабилно на терена и не оставяше почти никакви възможности на съперника да застраши вратата на Патрисио.

Чак в 66-ата минута „аспирините“ стигнаха до удар. Тогава центриране в наказателното поле намери непокрития Азмун, който стреля с глава, но Патрисио улови.

Само минута по-късно Демирбай отново шутира опасно от дистанция, но протугалският страж на „вълците“ отново беше на висота и парира удара в долния си ляв ъгъл, а след това и защитник изчисти в корнер.

В 78-ата минута централният защитник Джонатан Та пробва силен удар от дистанция, но се получи рикошет в играч на Рома и топката излезе в ъглов удар.

Домакините тръгнаха на финален щурм в края на двубоя и в 81-ата минута пропуснаха страхотна възможност да заличат пасива си в общия резултат. Тогава след блокиран удар в наказателното поле на „джалоросите“ топката стигна до непокрития Азмун на чудесна позиция, който шутира, но на сантиметри покрай дясната греда на „замръналия“ на място Патрисио.

Малко по-късно опит за изстрел на Джереми Фримпонг бе блокиран от Ибанйес.

До края на мача, включително и в осемминутното продължение, Байер така и не успя да стигне до попадение и по този начин Рома се класира на финала в Лига Европа!

FT  | БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – РОМА  0:0  (0:1 общ резултат)

Лига Европа, ½-финал, мач-реванш (0:1 в първия двубой)