Отборът на Рома победи с 1:0 тима на Байер Леверкузен в първи полуфинален сблъсък от Лига Европа. Единствения гол на стадион „Олимпико” вкара юношата на „римските вълци” Едоардо Бове през втората част. „Аспирините” пропуснаха уникален шанс да изравнят в самия край на срещата, но късметът покри домакините.

Gulliver/GettyImages
24 снимки

Двубоят на „Олимпико” започна в доста спокойно темпо, като гостите бяха тези, които стигнаха първи до нещо интересно пред противниковата врата. В 6-ата минута Флориан Вирц имаше да стреля от границата на наказателното поле, но ударът му премина покрай вратата на Руи Патрисио.

Разузнаването между двата тима продължи твърде дълго, като първият точен удар в срещата дойде в 20-ата минута, когато Лукаш Храдетски трябваше да показва класа. След центриране от фал, Ибанес успя да отправи силен удар с глава, но стражът на „аспирините” действа авторитетно и спаси.

Въпреки лежерното темпо в италианската столица, десният бранител на гостите Одилон Косуну получи нелепа контузия и трябваше да напусне терена още в 36-ата минута, като на негово място се появи Мичъл Бакер. Това наложи някои промени в схемата на Байер Леверкузен, но въпреки това футболистите на Жозе Моуриньо не успяха да се възползват от тях до почивката.

До края на първата част играта бе доста накъсвана и логично двата тима се оттеглиха на полувреме при резултат 0:0.

Второто полувреме започна с лек натиск за римския тим, който се изрази с няколко корнера и удар на Зеки Челик, който обаче мина далеч от целта.

Рома успя да изненада своя противник в 63-ата минута, точно когато гостите погледнаха малко по-сериозно към вратата на домакините. Домакините се възползваха от грешка в отбраната на „аспирините”, когато Едоардо Бове проби през центъра и намери Тами Ейбрахам в наказателното поле. Нападателят овладя и стреля след завъртане с десния крак. Вратарят на гостите изби топката, която попадна на пътя на Бове, а юношата на „римските вълци” стреля точно в долния десен ъгъл за 1:0.

Минути по-късно Белоти стреля опасно по диагонала, Храдетски отново изби, но този път Бове не бе убедителен при добавката и прати топката високо над вратата.

Три минути преди края на срещата гостите от Леверкузен пропуснаха „златен” шанс да изравнят резултата. След груба грешка на Руи Патрисио, който се сблъска със свой съотборник и не успя да улови една висока топка, коженото кълбо попадна във Фримпонг, който стреля силно с левия крак, но на метър от голлинията Кристанте подложи тялото си и изби с гърди, предотвратявайки сигурен гол.

FT РОМА – БАЙЕР Л 1:0