Аякс разгроми Олимпик Лион с 4:1 на "Амстердам Арена" в първи мач от полуфиналите на Лига Европа. Попаденията за домакините са дело на на Бертран Траоре (25', 71'), Каспер Долберг (34'), Амин Юнес (49'), а Матийо Валбуена (66') добави почетното попадение за "хлапетата".

Дватата отбора тима бяха заложили на много офанзифен футбол. Имаше доста положения и петте гола са напълно адекватни с оглед множеството пропуски и спасявания от страна на вратарите.

Бившият футболист и треньор на холандския тим Луис Ван Гаал заедно със съпругата си наблюдаваха срещата от трибуните. Ван Гаал изнесе трофея на Лига Европа преди началото на двубоя.

Още в 10-ата минута гостите можеха да открият резултата, след като Макс Корне нанесе силен удар по трева в средата на вратата, но Андре Онана внимаваше и го отрази.

Пропускът на “хлапетата” им струва скъпо, след като в 25-ата минута Бертран Траоре се разписа с глава в левия ъгъл, след центриране на Хаким Зиех в наказателното поле.

След попадението домакините поеха контрола над играта и десет минути по-късно отново наказаха Лион. Траоре подаде с глава към Каспер Долберг, който се разписа от вътрешността на наказателното поле след груба грешка на френската отбрана.

В 44-ата минута Аякс получи страхотна възможност да утрои. Амин Юнес отправи силен удар към долния десен ъгъл, но Лопеш плонжира и извади топката по блестящ начин.

Холандският тим отново бе по-активния на терена и в началото на втората част. Хаким Зиех намери със страхотен пас Амин Юнес в наказателното поле. Германецът овладя топката, след което преодоля вратаря и се разписа за класическото 3:0.

Матийо Валбуена успя да върне попадение за Лион в 66-ата минута. Той изпрати топката във вратата на Онана, след великолепен удар в горния ляв ъгъл.

Секунди по-късно при контраатака на домакините Хаким Зиех получи страхотно подаване на границата на наказателното поле, стреля, но топката мина на сантриметри от напречната греда.

Лион получи шанс да върне интригата в мача в 69-ата минута. Набил Фекир остана сам срещу Онана, но ударът му попадна право в ръцете на стража на амстердамци.

В 71-ата Траоре реализира второ попадение, след асистенция на Хаким Зиех. Траоре остана на опразнена вратата и само чукна топката за 4:1.

Онана се превърна в герой за домакините, след като в 74-ата отрази нов удар, отправен от Рафаел.

Веднага след това Аякс направиха нов опит да атакуват вратата на Лион. Юнес отново се отличи с чудесен изстрел по трева, но Лопеш спаси.

Няколко минути по-късно Дави Клаасен би от воле от границата на пеналтерията, но отново стража на гостите отрази удара му. В 83-ата Клаасен стигна до топка в средата на наказателното поле и опита удар в движение, но много неточно.

Аякс търсеше 5-ото попадение и направи много пропуски в края на полувремето. В добавеното време Зиех и Клаасен бяха на косъм да реализират такова, но Лопеш отново се представи на ниво, отразявайки и двата удара.

Така амстердамци направиха важна крачка към финала за титлата на Лига Европа. Реваншът е на 11 май от 22:05 часа на "Парк ОЛ". В другия полуфинал от надпреварата един срещу друг се изправят Селта Виго и Манчестър Юнайтед. Първият мач е утре от 22:05 часа на "Балаидос".

Aякс: 24. Андре Онана – 2. Кени Тете, 5. Дейвинсон Санчес, 36. Матайс Де Лихт, 4. Хайро Райдевалд – 10. Дави Клаасен, 20. Ласе Шьоне,  22. Хаким Зиех – 9. Бертран Траоре, 25. Каспер Долберг, 11. Амин Юнес

Олимпик Лион: 1. Антони Лопеш – 13. Кристоф Жале, 3. Никола Н’Кулу, 5. Муктар Диакаби, 15. Жереми Морел – 29. Лука Тусар, 21. Максим Гоналон – 27. Макс Корне, 8.Корентен Толисо, 28. Матийо Валбуена, 18. Набил Фекир