Отборите на Наполи и Рома завършиха при резултат 1:1 в дербито на 33-ия кръг в италианската Серия А. Попадението за домакините отбеляза Лоренцо Инсиние от дузпа още в 11-ата минута. Наказателният удар бе отсъден след видеопреглед за нарушение на Роджър Ибаниес срещу Ървинг Лозано 4 минути по-рано. За "джалоросите" точен бе влезлият като резерва през втората част Стефан Ел Шаарави. Египтянинът с италиански паспорт изравни в първата минута на добавеното време с удар в близкия ъгъл.

И двата тима гонеха своите цели в „Дерби дел Соле“. Партенопеите се борят с Милан и Интер за Скудетото, заемайки третата позиция вече с 67 точки. "Адзурите" изостават от „росонерите“ с четири точки, а от "нерадзурите", които са и с мач по-малко с две.

„Вълците“ пък продължават да преследват участие в Шампионската лига догодина. Римляните са пети, като вече се намират на пет пункта от четвъртия Ювентус, който е с 63.

Gulliver/GettyImages
32 снимки

Наполи Рома статистика

източник: Sofascore.com

В 7-ата минута Лозано нахлу мощно в наказателното поле на Рома и бе съборен от Ибаниес, но в първия момент не последва сигнал за дузпа. При спирането на играта две минути по-късно, Ди Бело бе посъветван да прегледа повторенията и в крайна сметка посочи бялата точка. Капитанът на неаполитанците - Лоренцо Инсиние, застана зад топката и реализира за 1:0.

Десетина минути след попадението на Инсиние добра комбинация между Инсиние и Руи завърши с центриране на португалеца към Осимен. Нигериецът стреля отблизо, но Смолинг застана на пътя на топката. При добавката Лозано стреля, но Патрисио покри добре близкия си ъгъл.

Към края на полувремето Пелегрини центрира опасно от статично положение, а Осимен опита да избие топката, но за малко да я прати във вратата на Мерет. Кълбото се отби в гредата на домакинската врата и излезе в ъглов удар, за успокоение на Лучано Спалети и целия стадион "Диего Армандо Марадона". Във финалните минути на частта Залевски проби добре отляво и стреля ниско, но Мерет бе застанал добре и улови.

Началото на второто полувреме бе доста динамично, като първо Ангиса проби добре и бе блокиран, а около 120 секунди по-късно Мхитарян се размина с успоредно центриране в наказателноото поле на партенопеите.

В 58-ата минута Ейбрахам опита извеждащ пас към Пелегрини, но атакуващият халф едва достигна топката, но малкият ъгъл не му позволи хубав завършващ удар. Малко след ситуацията с италианеца, самият Ейбрахам пропиля най-чистата възможност за "джалоросите" - Карсдорп намери англичанина на само няколко метра от вратата, но бившият таран на Челси стреля много нескопосано и топката се озова в ръцете на Мерет. Джанлука Манчини пропусна втората чиста възможност за своите, след като стреля неточно с глава от няколко метра при центриране от фал на Пелегрини. Самият капитан след броени секунди имаше шанс, но блестяща намеса на Марио Руи предотврати удар отблизо на полузащитника с №7. Наполи отвърна на натиска с удар на Желински, който мина встрани.

БГНЕС
20 снимки

Почти веднага след двойната смяна на Моуриньо, Дзаниоло се отскубна зад защитата на Наполи, чукна топката покрай Мерет и бе съборен от италианския вратар. Съотборникът на Дзаниоло - Джанлука Манчини, веднага изкара топката извън игра с надеждата за бързо преразглеждане на положението и отсъждане на дузпа, но такава нямаше според Ди Бело и помощниците на рефера във ВАР стаята.

В първата минута на добавеното време Карсдорп насочи към Пелегрини на крилото, а атакуващият полузащитник потърси свой съотборник около точката на дузпата, там Ейбрахам пропусна, а влезлият преди минути Афена-Гиан с пета намери по отличен начин Ел Шаарави. Малкия фараон бе безпощаден от движение и с удар до гредата донесе точката за "вълците" от Рим.

FT / Наполи - Рома 1:1

1:0 Лоренцо Инсиние 11` (д)

1:1 Стефан Ел Шаарави 90+1`

Наполи: 1. Алекс Мерет - 59. Алесандро Дзаноли(жк), 13. Амир Рахмани, 26. Калиду Кулибали(жк), 6. Марио Руи – 8. Фабиан Руис(68` - Диего Демме), 68. Станислав Лоботка(57` - Пьотр Желински), 99. Андре Замбо Ангиса – 11. Ървинг Лозано(жк)(68` - Елиф Елмас), 9. Виктор Осимен, 24. Лоренцо Инсиние(жк)

Старши треньор: Лучано Спалети

Рома: 1. Руи Патрисио – 3. Роджер Ибаниес, 6. Крис Смолинг, 23. Джанлука Манчини(84` - Карлес Перес) – 59. Никола Залевски(75` - Стефан Ел Шаарави), 27. Серджо Оливейра(75` - Жордан Верету), 4. Брайън Кристанте(жк)(46` - Хенрих Мхитарян), 2. Рик Карсдорп – 7. Лоренцо Пелегрини – 9. Тами Ейбарахам, 22. Николо Дзаниоло(жк)(87` - Феликс Афена-Гиан)

Старши треньор: Жозе Моуриньо

Главен съдия: Марко Ди Бело, Италия