Ювентус победи Наполи с 1:0 в мач от 15-я кръг на Серия А. Единственото попадение в срещата бе дело на Федерико Гати в началото на втората част. Мачът бе лишен от много чисти голови положения, като превес взе тактическото надлъгване и битката в средата на терена.

С тази победа Ювентус е на първо място в Серия А с актив от 36 точки, докато Наполи остава на 5-а позиция с 24 пункта на сметката си.

Gulliver/GettyImages
14 снимки

Мачът започна във вихрено темпо, като Наполи бе по-активният отбор в първите минути и изпълни няколко статични положения пред вратата на домакините. Още в първата минута опасен удар с глава на Амир Рахмани бе блокиран. Юве пък отговори с опасна контраатака, в която Андреа Камбиазо стреля неточно. Наполи пък имаше нова нелоша възможност в 9-ата минута, когато Матео Политано пробва шут от границата на наказателното поле, но не уцели вратата на Шчесни.

Малко след това Джовани Ди Лоренцо се вдигна над съперниковата защита, за да отклони прецизно центриране към вратата. Опитът му, насочен в долния ляв ъгъл, обаче беше спрян от зашеметяващото спасяване на Войчех Шчесни.

В 27-ата минута Душан Влахович стреля, но ударът му бе слаб и бе уловен без проблеми от Алекс Мерет. Буквално в следващата атака последва огромен пропуск за Наполи. Виктор Осимен събра няколко защитници на Ювентус и пусна отличен извеждащ пас към Хвича Кварацхелия, който бе абсолютно сам срещу Войчех Шчесни, но направи непростим пропуск и стреля над вратата.

Десетина минути по-късно последва нов златен шанс за гостите. След центриране от пряк свободен удар Бремер изчисти лошо в тялото на Федерико Гати, а топката попадна в Джовани Ди Лоренцо, който от непосредствена близост стреля, но Войчех Шчесни с феноменална изява спаси сигурния гол. При опита за добавка шутовете на Виктор Осимен и Амир Рахмани пък бяха блокирани.

В 51-а минута Андреа Камбиазо отигра с фин висок пас в наказателното поле за Федерико Гати, който надигра защитника във въздуха и отблизо с глава заби топката в долния десен ъгъл - 1:0 за Ювентус.

Десетина минути по-късно имаше спорна ситуация в наказателното поле на гостите, след като топката се отклони от ръката на играч на Наполи, но съдията даде знак играта да продължи. В 71-а минута неаполитанци успяха да отбележат гол чрез Виктор Осимен, но попадението бе отменено поради засада.

В последните 15 минути на мача Ювентус се дръпна да пази резултата, а Алегри предприе няколко дефанзивни смени. Наполи пък продължи да търси изравняването, но нямаше късмет в 84-тата минута, когато Жуан Жезус стреля неточно с глава след центриране на Кварацхелия. Две минути по-късно и Джовани Ди Лоренцо се озова в добра позиция, но изстрелът му профуча в аут. Резервата Джакомо Распардори също пробва късмет си с шут, който завърши в ръцете на Шчесни.

Стартови състави:

Ювентус: 1. Войчех Шчесни, 6. Данило, 3. Бремер, 4. Федерико Гати, 11. Филип Костич, 25. Адриен Рабио, 5. Мануел Локатели, 16. Уестън МакКени, 27. Андреа Камбиазо, 7. Федерико Киеза, 9. Душан Влахович

Наполи1. Алекс Мерет, 3. Натан, 5. Жуан Жезус, 13. Амир Рахмани, 22. Джовани Ди Лоренцо, 20. Пьотр Жиелински, 68. Станислав Лоботка, 99. Замбо Ангиса, 21. Матео Политано, 77. Хвича Кварацхелия, 9. Виктор Осимен