Отборът на Жирона най-сетне си припомни вкуса на победите в Ла Лига. В 10-ия кръг от испанското първенство каталунците надиграха Райо Валекано с 2:1 и си взеха глътка въздух след назавидните резултати напоследък.

Жирона не беше печелил мач от 17 септември насам (3:2 над Селта Виго) и затова домакините бяха крайно мотивирани да прекъснат лошата поредица от 5 последователни срещи без успех (ако прибавим и контролата срещу Тулуза по време на международната пауза, стават 6).

Порту имаше първият шанс в двубоя, след като в 21-ата минута „завъртя” своя пазач в наказателното поле и шутира много силно на сантиметри в аут. Само пет по-късно гостите от Райо отвърнаха на предизвикателството, а Раул Де Томас остана да си скубе косите след непростим шут над гредата от близка дистанция.

Така се стигна до 33-ата минута, когато Алехандро Галвес извърши напълно ненужно нарушение срещу Антони Лосано Колон. Порту действително открадна кълбото отдясно до наказателното поле и опита центриране, което никога нямаше да стигне до неговия съотборник заради доброто излизане на вратаря. Въпреки това Галвес с две ръце свали съперника си на земята, което логично доведе до наказателен удар. Порту беше достатъчно прецизен и реализира – 1:0.

Жирона имаше няколко чудесни шанса да затвърди преимуществото си много скоро след първия гол. В 37-ата минута Борха Гарсия предизвика чудесно спасяване от вратаря Алберто Гарсия, а секунди по-късно Лосано Колон разтресе напречната греда с мощен изстрел.

Домакините стигнаха до второто попадение в последната минута от първото полувреме. Борха Гарсия с чудесен фин пас плъзна топката на пътя на Порту, който едва нахлул в наказателното поле стреля технично към долния ляв ъгъл и не остави шансове за вратаря – 2:0.

След паузата Жирона концентрира малко повече усилия в съхраняването на преднината си, а играта се поизостри. "Червените шарфове" се възползваха от този факт и стигнаха до нялколко статични положения пред вратата на противника, а едно от тях доведе до гол. В 61-ата минута целият отбор на Жирона реагира твърде лошо при центриране от ъглов удар, което позволи на цели трима играчи на гостите да бъдат в позиция за изстрел. Вратарят Боно като по чудо отрази първият шут, но вече нямаше какво да стори при добавката от Галвес.

Последните минути пък станаха изключително нервни за Жирона, след като Дъглас Луис си изкара директен червен картон за грубо единоборство. Въпреки численото неравенство домакините удържаха победата и се завърнаха в топ 10 на класирането.

Жирона е 9-и с 13 точки, докато Райо Валекано е на предпоследното 19-о място с едва 6 пункта от първите си 10 срещи.