Барселона победи гостуващия Еспаньол с 5:1 в градското дерби от 14-ия кръг в Ла Лига и така защити второто си място във временното класиране. Лионел Меси отбеляза хеттрик, а по един добавиха Жерар Пике и резервата Педро Родригес, за да узаконят тоталната „синьо-червена“ доминация на каталунска почва.

Еспаньол няма победа над местния съперник в официален мач от 2009 година насам, когато спечели именно на „Камп Ноу“ с 1:2. Оттогава досега папагалите са постигали едно-едничко равенство преди два сезона.

ВИДЕО от разгрома можете да видите ТУК!

Срещата имаше страхотно начало за тима на Серхио Сориано, чийто възпитаници поведоха изненадващо в 13-ата минута. Серхио Бускетс носи главната вина за гола, след като доста леко загуби от Серхио Гарсио в собствената си половина и създаде ситуация двама срещу двама. Нападателят на Еспаньол проби без проблем в наказателното поле и с шут в долния ляв ъгъл отбеляза за 0:1.

Барса положи всички усилия да върне бързо попадението, но срещаше солиден отпор. В 30-ата минута Меси изпълни по марков начин пряк свободен удар от около 20 метра, ала кълбото се отби от напречната греда зад Кико Касия. Осем минути по-късно вратарят на „магичните“ отказа Жорди Алба, за да дойде последната минута на първата част. Тогава продължителна атака на Барса премина през Шави, който получи с гръб около точката на дузпата и върна към Меси. Аржентинецът нагласи удобно кълбото и с изстрел по тревата намери левия ъгъл за 1:1.

Обратът бе оформен бързо след подновяването на играта. В 50-ата минута Луис Суарес се понесе отляво, стигна до наказателното поле и подаде на Меси пред дъгата. „Десетката“ мушна кълбото между краката на противников играч и стреля ниско до лявата греда – 2:1.

Три минути по-късно Еспаньол изпадна в пълен нокаут. Иван Ракитич, който по-късно отстъпи мястото си на възстановения от контузия Андрес Иниеста, центрира от ъглов удар, а Жерар Пике си проправи път, за да разстреля Касия с глава.

Последва дълъг период, в който домакините наглед се бяха успокоили, преди отново да вдигнат оборотите към края на мача.

В 77-ата минута Жорди Алба метна страхотен дълъг пас към Педро по десния фланг, който напредна и сам завърши атаката с удар в близкия долен ъгъл.

Четири минути по-късно самият Педро помогна на Меси да оформи хеттрика си. Аржентинецът даде тон на атаката с рейд към наказателното поле, където пусна към испанеца. Той веднага върна към Меси, който с диагонален шут матира Касия за 5:1.