Барселона се наложи с 3:0 при гостуването си на Алавес в първия мач за Купата на краля.

С трите гола аванс, Барса може да се смята за сигурен участник на осминафиналите. Тито Виланова даде почивка на доста от звездите си, като Лео Меси, Шави, Педро, но така на терена блесна Давид Вия. Нападателят постепенно навлиза в отличната форма, в която бе преди контузията си, и именно той откри резултата в Алава.

Барселона доминираше от първата до последната минута, но вкара първия гол едва в края на първото полувреме. Вия стана негов автор в 40-та минута, след като ударът му срещна напречната греда, и влетя във вратата. Андрес Иниеста покачи на 2:0 в 51-та минута с хубав шут от 15-тина метра. Сеск Фабрегас оформи крайното 3:0 за „каталунците“ в 88-та минута, отклонявайки топката с глава във вратата на Алавес.

Реваншът е на 28 ноември на „Ноу Камп“, но ще е само протоколен, след убедителния успех на „каталунците“ на „Мендисороса“.