Барселона е новият шампион на Испания! Това стана официално факт след победата с 4:2 като гост на Еспаньол в градското катаунско дерби от 34-ия кръг на Ла Лига на стадион „Корнея Ел Прат“. "Блауграна" реши всичко още през първата част, когато Роберт Левандовски откри в 11-ата, а Алехандро Балде удвои в 20-ата минута. Отново Левандовски оформи класиката в 40-ата минута.

През второто полувреме головете продължиха. Жул Кунде също се разписа в 53-ата, преди Хави Пуадо да отбележи почетно попадение за домакините в 73-ата минута. Все пак "папагалчетата" направиха загубата си една идея по-лека с второ попадение в добавеното време на мача, когато се разписа Хоселу, с което беше оформен и крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
95 снимки

Така Барселона завоюва 27-ата си титла от испанския елит, като това е първи трофей в шампионата от 2019-а година насам и първи под ръководството на Шави Ернандес. Тимът е недостижим на пърата позиция с 85 точки, като има преднина от 14 пред втория Реал Мадрид при оставащи четири кръга до края. Еспаньол пък ще продължи битката си за оцеляване, след като заема предпоследното 19- място с 31 точки, с четири по-малко от спасителната 17-а позиция. В следващия кръг "Блауграна" приема Реал Сосиедад, докато "папагалчетата" гостуват на Райо Валекано.

БГНЕС / BGNES
48 снимки

Треньорът на Барселона – Шави Ернандес, заложи на схема 4-3-3. На вратата бе Марк-Андре тер Стеген, който имаше едва 11 допуснати попадения до днешния мач. Пред него в защитата действаха Алехандро Балде, Андреас Кристесен, Роналд Араухо и Жул Кунде. Тройката в центъра бе оформена от Френки де Йонг, капитана Серхио Бускетс и Педри. Атаката пък бе водена от триото Гави, Роберт Левандовски и Рафиня.

КЛАСИРАНЕ В ЛА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Двубоят започна с ранен шанс за домакините, но в крайна сметка бе отсъдена засада. След по-малко от две минути игра пък бе показан и първия жълт картон за Жул Кунде от Барса, който влезе опасно и блъсна във въздуха противников играч.

Първата голова възможност в срещата дойде в шестата минута, когато гостите организираха хубава атака отдясно, когато имено Кунде бе изведен в наказателното поле и с къс пас върна за Гави, който стреля ниско по диагонала към далечния ъгъл, но топката премина на сантиметри от дясната греда на Фернандо Пачеко.

Барселона натисна и пет минути след това поведе в резултата. Тогава Алехандро Балде получи отлично диагонално подаване на левия фланг, след което преодоля Оскар Хил, влезе в наказателното поле и пусна пас в малкия пеналт, който бе засечен с коляно от Роберт Левандовски, след като изпревари Браян Оливан и отбеляза за 0:1.

В 18-ата минута феновете о трибуните поискаха втори жълт и съответно червен картон за Жул Кунде, който влезе в краката на Мартин Брайтуеат. На повторенията обаче се видя, че защитникът на Барселона прибра крака си на време, което бе забелязано от съдията и не вдигна втори жълт картон.

След 120 секунди обаче гостите удариха за втори път. Рафиня проби отдясно и намери Педри в наказателното поле, който стигна почти до аутлинията и изпрати прецизно подаване към далечната греда, където дебнеше Алехандро Балде, който стигна до топката и стреля от движение, за да направи резултата 0:2.

В 25-ата минута Левандовски получи подаване на границата на наказателното поле и шутира към долния десен ъгъл, но Пачеко изби в ъглов удар.

След половин час игра Еспаньол стигна до нов опасен удар, който обаче бе спасен от Марк-Андре тер Стеген, който изби в ъглов удар, при чието изпълнение стражът на домакините отново се извиси над всички и хвана топката без проблем.

Срещата изглеждаше, че е решена в 40-ата минута, когато Барселона оформи класиката. Френки де Йонг изведе Рафиня на скорост по десния фланг, след което стигна до наказателното поле и пусна перфектен успореден пас на голлинията в малкия пеналт, където Левандовски засече точно във вратата за 0:3.

Второто полувреме започна в доста по-тихо темпо с оглед на резултата. Домакините заиграха малко по-агресивно, но това не даваше някакъв резултат в атака.

Така се стигна до 53-ата минута, когато Барселона вкара и четвърти гол. Серхио Бускетс комбинира с Де Йонг в половината на Еспаньол, а нидерландецът предостави прекрасно подаване като по конец за Кунде, който се измъкна от резервата Хави Пуадо и с глава от границата на вратарското поле заби топката във вратата на Пачеко за 0:4.

Двадесет минути преди края на редовното време домакините имаха чудесна възможност за почетно попадение. Хавиер Пуадо беше изведен зад защитата на гостите, влезе отдясно в наказателното поле и стреля към вратата, но Тер Стеген спаси.

51 снимки

Все пак Еспаньол стигна до гол три минути след това. Фернандо Кайеро даде чудесен извеждащ пас за Пуедо, който се измъкна от засада, излезе сам срещу Тер Стеген, но този път го прехвърли прецизно от границата на наказателното поле и отбеляза за 1:4.

В 79-ата минута Хоселу стреля от границата на пеналтерията, но германският страж на гостите отрази удара му. Две минути по-късно Левандовски не успя да засече точно подаване и прати топката от добра позиция в аут.

До края Еспаньол успя да върне още едно попадение, което падна във втората минута от добавеното време. Тогава Адриа Педроса центрира отляво в наказателното поле, където Кайеро засече с глава, но топката се отби от лявата греда на Тер Стеген. Там обаче Хоселу изскочи от дълбочина и от близо оформи крайния резултат от 2:4.

Въпреки това Барселона стана шампион на Испания за 27-и път в историята си!

FT  | ЕСПАНЬОЛ – БАРСЕЛОНА  2:4

0:1 Роберт Левандовски 11

0:2 Алехандро Балде 20'

0:3 Роберт Левандовски 40'

0:4 Жул Кунде 53'

1:4 Хави Пуадо 73'

2:4 Хоселу 90+2'