Барселона победи с 1:0 Еспаньол в местното дерби от 14-ия кръг на испанската Ла Лига. Гола вкара Мемфис Депай от дузпа в 48-ата минута на мача, в който Шави направи дебют начело на каталунците. Гостите определено могат да съжаляват, че не си тръгнаха поне с точка от "Камп Ноу", след като направиха няколко фрапантни пропуска в последните 10 минути. Барса успя да завърши със "суха" мрежа за първи път в последните 7 мача в Ла лига. В предишните 6 срещи отборът допусна общо 10 гола.
Срещата започна с по-активна игра на домакините и още в 3-ата минута вратарят на Еспаньол Диего Лопес трябваше да се намесва. Мемфис Депай пробва воле от дъгата на наказателното поле, но прати топката право в ръцете на стража на гостите. Пет минути по-късно Ембарба получи топката на ръба на засадата, напредна и шутира, но твърде слабо и неточно.

Барселона  Еспаньол

източник: sofascore.com

Първата спорна ситуация бе в 14-ата минута в наказателното поле на гостите. Вратарят на Еспаньол сгреши при изнасянето на топката, Нико отне, но бе изблъскан в гръб и падна. Всички скочиха с претенции за дузпа, съдията обаче прецени, че няма основание да посочи бялата точка. Агресивният Мемфис Депай отправи втори точен удар в 25-ата минута, след като трима бранители не успяха да го спрят. Изстрелът от малък ъгъл не затрудни Диего Лопес, който улови без проблеми.

40-годишният страж на "папагалчетата" Диего Лопес показа класа в 30-ата минута, когато Серхио Бускетс реши да го тества с шут от границите на наказателното поле. Ветеранът се разтегна и атрактивно изби влизащата във вратата му топка.

Минута преди почивката късметът покри домакините. Нескопосана изява на Мингеса позволи на Раул де Томас да шутира от малък ъгъл. Топката първо рикошира в крака на Пике, последва и намеса на Тер Стеген преди топката да излезе в ъглов удар.

Второто полувреме започна вихрено и още в първите минути след почивката Барселона поведе. Голът дойде след точно изпълнена дузпа от Мемфис Депай. 11-метровият наказателен удар бе отсъден за нарушение срещу него на Леандро Кабрера. Нидерландецът не трепна от бялата точка и прати Диего Лопес в грешния ъгъл.

Двата отбора си изпуснаха нервите в 59-ата минута след едно единоборство между резервата Абде Езалзули и Адриа Педроса. 19-годишният мароканец показа горещия си темперамент и трябва да е доволен, че се отърва с жълт картон. Официално предупреждение получи и защитникът на Еспаньол.  Две минути след това Абде демонстрира страхотна бързина, която обърка защитата на гостите и Педроса за малко да си отбележи автогол.

Добра възможност да обстрелват вратата на Тер Стеген получиха гостите в 68-ата минута от фаул, но стражът на Барса изби удара на Ембарба. 60 секунди по-късно дълъг пъс към Раул де Томас завари неподготвени Мингеса и Пике. Нападателят на Еспаньол шутира без забавяне, но мерникът му бе неточен. Абде отговори със страхотна индивидуална атака, завършила обаче с шут над вратата на Лопес.

"Папагалчетата" бяха много близо до изравнително попадение на три пъти в рамките на пет минути. В 81-ата минута фантастичен шут на Раул де Томас от пряк свободен удар облиза дясната греда от външната страна. Невероятен пропуск малко след това направи резервата на гостите Ландри Диамата, който от вратарското поле с глава не намери мрежата зад гърба на Тер Стеген. А в 86-ата минута мощен удар с глава на Де Томас от точката на дузпата отново се отби в десния стълб на вратата на Барса.

В последните секунди на 6-минутното продължение Еспаньол имаха нова възможност да изравнят, но Тер Стеген се хвърли смело и улови топката.

БАРСЕЛОНА – ЕСПАНЬОЛ 1:0

1:0 Мемфис Депай (48-дузпа)

БАРСЕЛОНА (4-3-3): 1. Марк-Андре тер Стеген – 22. Оскар Мингеса, 3. Жерар Пике, 2. Ерик Гарсия, 18. Жорди Алба – 28. Николас Гонсалес, 5. Серхио Бускетс (к) (78 - 6. Рики Пуч), 21. Френки де Йонг – 30. Гави (70 - 14. Фернандо Коутиньо), 9. Мемфис Депай, 37. Илиас Ахомаш (46 - 33. Абде Езалзули)

Старши треньор: Шави Ернандес

ЕСПАНЬОЛ (5-4-1): 13. Диего Лопес – 3. Адриа Педроса, 4. Леандро Кабрера, 24. Серхи Гомес, 22. Алейш Видал – 25. Янхел Ерера (78 - 18. Ландри Диамата), 10. Сержи Дардер, 15. Давид Лопес (к) (56 - 6. Ману Морланес), 9. Хави Пуедо (56 - 21. Нико Меламед), 23. Адриан Ембарба - 11. Раул де Томас

Старши треньор: Висенте Морено

Главен съдия: Карлос Дел Серо Гранде, Испания

Стадион: „Камп Ноу“, Барселона