Реал Мадрид e новият шампион в турнира за Купата на Краля! В страхотен финал столичани постигнаха победа с 2:1 срещу Осасуна на стадион „Ла Картуха“ в Севиля. В герой за "Лос Бланкос" се превърна бразилецът Родриго, който отбеляза и двете попадения за своя тим. Той откри още във втората, а след това донесе и 20-ия трофей за "кралете" в турнира с гол в 70-ата минута. Между тях красиво попадение реализира юношата на "белите" - Лукас Торо, за памплонци, които изравниха в 58-ата минута, но в крайна сметка не успяха да поднесат изненадата.

Gulliver/GettyImages
44 снимки

Срещата предложи страхотни емоции, но Реал наложи волята си и заслужено стигна до триумфа. Успехът за тима на Карло Анчелоти можеше да е и още по-убедителен, но гредата спря Дейвид Алаба през първата част.

13 снимки

Така Реал завоюва 20-и трофей от Купата на Краля в 40-ия си финал в турнира. По пътя към финала  мадридчани отстраниха последователно Касереньо, Виляреал, градския си съперник Атлетико Мадрид и най-големия си враг - Барселона. Мадридчани триумфираха в турнира за последен път през сезон 2013/2014, когато за последно бяха и на финал. След спечелването на 20-ия си трофей, „Лос Бланкос“ изостават само от рекордьора Барса (31) и Атлетик Билбао (23).

Реал Мадрид стартира ударно и още във втората минута откри резултата. Тогава Винисиус Жуниор проби отляво в наказателното поле, справи се с Йон Монкайола, след което я насочи между трима играчи на Осасуна към непокрития Родриго, който се разписа от границата на вратарското поле – 1:0.

Последва обаче натиск на памплонци, които имаха нелоши шансове да изравнят резултата. В седмата минута Аридане Ернандес стреля с глава след центриране от ъглов удар, но право в ръцете на Тибао Куртоа. Секунди по-късно същото се случи и с изстрел с глава на Анте Будимир, а след това Аймар Орос също опита да изравни с глава, но неуспешно.

В 15-ата минута Лукас Торо също нанесе удар с глава, но за разлика от предишните опити на съотборниците му, той го направи неточно.

След натиска, който оказа Осасуна, беше време и на Реал да погледне отново в предни позиции. В 21-ата минута Федерико Валверде пробва изстрел от дистанция, но в аут.

Последва нов удар с глава на Осасуна, като топката мина покрай вратата след отиграването на Будимир.

БГНЕС / BGNES
91 снимки

В 25-ата минута капитанът на „белите“ – Карим Бензема, най-после получи възможност да удвои преднината на своя тим, но Серхио Ерера отрази опасния му удар. Само минута по-късно Абде Езалзули се възползва от грешка на Едер Милитао и прехвърли Куртоа, но Карвахал успя да стигне на време и да изчисти топката по пътя ѝ към вратата.

В 32-ата минута „Лос Бланкос“ получиха възможността да изпълнят пряк свободен удар, от който Дейвид Алаба стреля по отличен начин, но топката се отби от напречната греда.

Три минути по-късно Винисиус пробва техничен удар, който мина малко над вратата.

В 39-ата минута Едуардо Камавинга също се отчете с пропуск, а три минути по-късно Винисиус се скара с противниковия капитан Давид Гарсия, заради това, че бранителят го закачи подигравателно по главата след единоборство помежду им.

Четири минути след старта на втората част Камавинга комбинира с Бензема, но шутът на капитана се оказа крайно неточен. Две минути след това и Винисиус пробва удар от границата на пеналтерията, но и той не сполучи.

Осасуна обаче отново натисна и стигна до равенството в 58-ата минута, когато Лукас Торо се разписа с великолепно воле с десния крак от дъгата пред наказателното поле, с което намери долния десен ъгъл на Куртоа – 1:1.

Четири минути по-късно Валверде стреля много опасно от воле, но топката мина встрани от вратата.

Реал обаче си върна аванса в 70-ата минута, когато Винисиус за пореден път проби в наказателното поле и потърси свой съотборник в центъра. Вместо това топката беше лошо изчистена от противников играч и тя се озова в Тони Кроос да стреля, който шутира, но бе блокиран от Аридане и така се превърна в асистенция за Родриго, който отбеляза второто си попадение във финала за 2:1.

До края на мача Алаба и резервата Антонио Рюдигер не успяха да направят победата на „белите“ по-убедителна.

В крайна сметка обаче Реал Мадрид спечели и вдигна трофея от Купата на краля за сезон 2022/2023!

FT | РЕАЛ МАДРИД – ОСАСУНА  2:1

1:0 Родриго 2'

1:1 Лукас Торо 58'

2:1 Родриго 70'