Лидерът в испанската Ла Лига Реал Мадрид стартира с шокираща загуба с минималното 0:1 в гостуването си на Хетафе в първи двубой за новата 2022 година в първенството. Единственото и победно попадение реализира Енес Юнал още в деветата минута след груба грешка на Едер Милитао.

Gulliver/GettyImages
15 снимки

"Лос бланкос" изиграха доста безличен двубой, макар че създадоха някои отлични ситуации. Проблемите за Реал дойдоха от многото грешни решения и неточни отигравания в предни позиции. През първата част домакините взеха аванс още с първия удар в двубоя, но "белите" се разиграха и бяха близо до изравняването, но и гредата ги спря. През второто полувреме Реал продъли да доминира, но така и не успя да застраши сериозно вратата на Давид Сория.

По този начин Хетафе нанесе първа загуба на Реал от 15 мача насам и записа първи успех над този съперник от 2012 година. Тимът на Кике Санчес флорес вече има 18 точки и заема 16-ата позиция, с три повече от опасната зона. Реал, въпреки загубата, продължава да бъде убедителен лидер в шампионата с актив от 46 точки и преднина от осем пред втория Севиля, който обаче има два мача по-малко. В следващия кръг Хетафе гостува именно на "андалусийци", докато Реал приема Валенсия, но преди това има гостуване на Алкояно за Купата на Краля.

КЛАСИРАНЕ В ЛА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо, като и двата отбора не искаха да прибързват с рисковани отигравания.

Домакините обаче откриха още с първия удар в двубоя след груба грешка на Едер Милитао. В деветата минута Сандро Рамирес получи в половината на гостите, напредна между Тони Кроос и Каземиро и бе съборен, но не последва сигнал. Топката стигна до Милитао, който се засуети и се опита да върне към Тибо Куртоа, но Енес Юнал успя да му я отнеме. Турският национал се оказа сам срещу белгийския страж на „белите“ и с хубав удар го излъга и не му остави шансове - 1:0.

В 14-ата минута домакините имаха отличен шанс за ново попадение след ново неразбирателство в защитата на Реал. Този път Дейвид Алаба върна лошо към Куртоа, но вратарят успя да стигне до топката преди Юнал. Кълбото се озова в Неманя Максимович, който стреля, но много слабо и не белгиецът улови без проблеми.

Лидерът в Ла Лига отговори две минути по-късно, когато Лука Модрич нанесе отличен силен удар в наказателното поле, който обаче беше избит от вратаря Давид Сория в ъглов удар.

В 18-ата минута Реал можеше да изравни. Отново Модрид получи на границата на паналтерията и отправи бомбен изстрел, който обаче разтресе напречната греда.

„Лос бланкос“ се разиграха и след нови две минути Лукас Васкес центрира отдясно към Кроос, който бе оставен непокрит на границата на наказателното поле, и шутира от въздуха, но на сантиметри над гредата.

В следващите минути Реал владееше инициативата и се настани трайно в половината на своя съперник, но нови сериозни опасности пред вратата на Сория липсваха.

В добавеното време на първата част домакините можеха да стигнат до втори гол. Играчите на Хетафе организираха чудесна комбинация завърши с удар на Карлес Аленя, но Милитао застана на пътя на топката и блокира в корнер преди тя да стигне до Куртоа.

На почивката треньорът на Реал Карло Анчелоти, който получи жълт картон през първото полувреме, направи две промени. Той пусна в игра Еден Азар и Марсело, които замениха Марко Асенсио и Ферлан Менди.

В 56-ата минута Сандро Рамирес отправи изстрел от границата на наказателното поле, но Куртоа улови.

"Лос бланкос" продължаваше да владее инициативата в срещата, но така и не успяваха да измислят нещо креативно в предни позиции. Играчите на Анчелоти имаха сериозен брой неточни отигравания, което правеше сериозно впечатление.

В 67-ата минута в игра за гостите се включи и Мариано Диас на мястото на Родриго.

Минута по-късно Марсело и Карим Бензема разиграха добре, след което французинът влезе в наказателното поле и стреля, но бе блокиран.

В 74-ата минута Алаба стреля директно от пряк свободен удар, но покрай лявата греда на домакините.

Две минути по-късно Реал стигна до най-чистата си ситуация за втората част. Марсело центрира отляво към границата на наказателнто поле, където Каземиро отправи отличен удар от въздуха, но Сория се намеси по прекрасен начин и изби в корнер.

Десет минути преди края на редовното време Мариано Диас засече с глава центриране на Милитао отдясно, но доминиканецът стреля над вратата.

С изтичането на 90-ата минута Реал получи чудесна възможност да стигне до равенството. Резервата Иско засече с глава центриране от свободен удар в наказателното поле, но ударът не беше достотъчно силен и Сория успя да спаси.

До края на срещата домакините бавеха времето, а играчите на гостите така и не успяха да стигнат до нова добра ситуация и стартираха 2022 година с изненадваща загуба.

FT | ХЕТАФЕ – РЕАЛ МАДРИД  1:0

1:0 Енес Юнал 9'

Стартови състави на двата отбора:

ХЕТАФЕ (5-3-2): 13. Давид Сория – 22. Дамиан Суарес (к) ж.к., 3. Ерик Кабако, 23. Стефан Митрович, 15. Хорхе Куенка, 17. Матиас Оливейра ж.к. – 11. Карлес Аленя, 20. Неманя Максимович, 18. Мауро Арамбари ж.к. – 10. Енес Юнал ⚽, 12. Сандро Рамирес

Старши треньор: Кике Санчес Флорес

РЕАЛ МАДРИД (4-3-3): 1. Тибо Куртоа – 23. Ферлан Менди, 4. Дейвид Алаба, 3. Едер Милитао, 17. Лукас Васкес – 8. Тони Кроос, 14. Каземиро ж.к., 10. Лука Модрич – 11. Марко Асенсио, 9. Карим Бензема (к), 21. Родриго ж.к.

Старши треньор: Карло Анчелоти ж.к.

Главен съдия: Марио Мелеро Лопес, Испания

Стадион: „Колисеум Алфонсо Перес“, Хетафе, Испания