Реал Мадрид победи големия си съперник Барселона с 4:1 в Рияд, Саудитска Арабия и взе 13-ата си Суперкупа на Испания.

Вечерта на това Ел Класико принадлежеше изцяло на бразилците в бяло и по-специално Винисиус.

Лявото крило на Реал отбеляза хеттрик за 39 минути през първата част, с което до голяма степен реши битката. Родриго добави един гол за 4:1 в средата на втората част. При резултат 2:0 Роберт Левандовски върна надеждите на каталунците с красиво попадение от воле. Малко след четвъртия гол на мадридчани Роналд Араухо остави своите с 10 души на терена след нарушение в краката на звездата на вечерта - Вини Жуниор.

В следващите минути до края рекордьорът по европейски клубни отличия изпусна още няколко шанса за дори по-категоричен успех над Барса.

Gulliver/GettyImages
91 снимки

Реал Мадрид - Барселона

източник: Sofascore.com

В първите няколко минути двата тима размениха по една опасна атака. Барселона можеше да поведе рано-рано в мача, създавайки изключителен карамбол в наказателното поле на „кралете“.

Реал обаче показа повече хладнокръвие и в 7-ата минута материализира усилията си в предни позиция. Джуд Белингам пусна страхотен извеждащ пас към Винисиус, а бразилецът излезе необезпокояван срещу Пеня, преодоля вратаря и прати топката в мрежата на каталунците за 1:0.

Само минута след гола Реал можеше да вкара и втори - Родриго стреля от 25 метра, ала Пеня отрази. Все пак резултатът бе удвоен в 10-ата минута. Тогава Родриго бе намерен на крилото на скорост, напредна смело в половината на символичния гост и намери своя сънародник Винисиус на метри от вратата за 2:0.

Барселона можеше да намали веднага с удар на Феран Торес, спрял в напречната греда в 12-тата минута. Испанецът се размина с попадението и в 27-ата, когато излезе сам срещу вратаря по диагонал, но Лунин отрази с крак.

"Лос кулес" все пак се върнаха в мача в 33-ата минута. Тогава центриране на Алехандро Балде от левия фланг не бе изчистено добре с глава от Ферлан Менди. Топката попадна на пътя на Роберт Левандовски, който от въздуха я прати в мрежата на Лунин за 2:1.

Само след шест минути Реал Мадрид възстанови преднината си от два гола, след като в 39-ата Винисиус оформи хеттрика си от дузпа. Тя бе отсъдена за нарушение срещу него от страна на Роналд Араухо, за което футболистът на Барса получи жълт картон. ​

Второто полувреме в Рияд започна доста тихо. Двата тима доста убиха темпото, а затова спомогна и сериозният аванс на Реал в резултата.

Около 20 минути след началото на частта „кралете“ отбелязаха и четвърти гол. Подаване на Винисиус бе пресечено от бранител на Барселона, но за нещастие на каталунците, топката отиде у Родриго. Бразилецът не се поколеба и с едно докосване прати топката във вратата на Пеня – 4:1.

Сетне нещата за Барса се влошиха още повече. Имащият един жълт картон Араухо направи неособено груб фал срещу Винисиус, но провинението стигна, за да му бъде показано второ официално предупреждение. С този акт "лос кулес" останаха с 10 души на терена.

"Белия балет" можеше да отбележи и пети гол. Намеса на Жул Кунде от голлинията и спасяване на Иняки Пеня срещу Браим Диас лишиха "Кралския клуб" от още по-изразителен резултат.

FT / Реал Мадрид - Барселона 4:1
1:0 Винисиус 7`
​2:0 Винисиус 10`
2:1 Роберт Левандовски 33`
3:1 Винисиус 39` (д)
4:1 Родриго 65`

Реал Мадрид: Андрий Лунин, Дани Карвахал, Антонио Рюдигер, Начо Фернандес, Ферлан Менди, Тони Кроос, Орелиен Чуамени, Федерико Валверде, Джуд Белингам, Родриго, Винисиус

Треньор: Карло Анчелоти

Барселона: Иняки Пеня, Жул Кунде, Роналд Араухо, Андреас Кристенсен, Алехандро Балде, Френки де Йонг, Сержи Роберто, Илкай Гюндоган, Педри, Феран Торес, Роберт Левандовски