Испанският вицешампион Барселона записа втора поредна победа, след като надигра Атлетик Билбао с резултат 2:1 в двубой от втория кръг на Ла Лига. На „Естадио Олимпик Луис Компанис“ Ламин Ямал откри със страхотно изпълнение в 24-ата, но Ойхан Сансет изравни в 42-ата минута от дузпа. Ветеранът Роберт Левандовски, обаче, заби третия сигол от началото на сезона в 75-ата минута, за да донесе успеха на каталунците. В хода на двубоя полякът удари на два пъти гредите.

Като цяло, каталунците бяха по-добрият отбор и заслужено спечелиха трите точки, макар и да имаха немалко проблеми със състава си. По този начин Барселона и Селта Виго са единствените отбори, които стартира с две победи в първите си два мача. Атлетик Билбао пък остава само с една точка след първите си две срещи. В следващия кръг „Блаугранас“ гостува на Райо Валекано, докато баските ще търсят първи успех в домакинството си на Валенсия.

Снимки: Gulliver/GettyImages
45 снимки

Новият наставник на Барселона - Ханзи Флик, трябваше да се оправя с доста контузии в състава, като аут са Френки Де Йонг, Гави, Роналд Араухо, Ансу Фати, а по-рано в събота стана ясно, че Андреас Кристенсен ще отсъства около два месеца. Продължават и проблемите с картотеката на новото попълнение Дани Олмо, който отново не бе регистриран и няма да играе, а през седмицата клубът бе напуснат и от Илкай Гюндоган, който се завърна в Манчестър Сити.

За двубоя с Атлетик Билбао Флик направи една промяна, за разлика от състава при победата с 2:1 над Валенсия на старта. Сред титулярите се завърна Педри, който си партнира в средата на терена на Марк Бернал. На вратата бе капитанът Марк-Андре тер Стеген, а пред него в защита действаха Жул Кунде, Пау Кубарси, Иниго Мартинес и Алехандро Балде. Атаката бе водена от Роберт Левандовски, който бе подпомаган от Ламин Ямал, Рафиня и Феран Торес зад него.

Старши треньорът на Атлетик Билбао - Ернесто Валверде, пък не можеше да разчита на титулярния си страж Унай Симон, Айтор Паредес, Николас Серано, Иниго Руиз и Алваро Джало, които са с травми. Като титуляр за баските започна исканият силно от Барселона Нико Уилямс, който действаше по лявото крило. На върха на атаката пък бе брат му Иняки Уилямс, като Ойхан Сансет и Алекс Беренгер му помагаха. Испанският национал Даниел Вивиан пък замени контузения Айтор Паредес в защитата на Билбао.

КЛАСИРАНЕ В ЛА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Гостите от Билбао започнаха малко по-активно срещата, като опасен удар на Нико Уилямс в петата бе блокиран. Барселона пък отговори с първия точен удар в мача, дело на Феран Торес от границата на наказателното поле, но право в ръцете на вратаря Алекс Падия.

В 18-ата минута Даниел Вивиан засече опасно с глава топката след изпълнение на корнер от Алекс Беренгер, но неточно. Три минути по-късно Педри изведе отлично Рафиня отдясно, който опита да стреля атрактивно във въздуха, но право в ръцете на Алекс Падийя. Атлетик пък отговори мигновено с нов опасен удар на Нико Уилямс, който отново бе блокиран.

Барселона, обаче, поведе в 24-ата минута чрез своя талисман Ламин Ямал. Домакините изпълниха пряк свободен удар, Падия боксира, но топката попадна в Ямал, който залъга съперник и със страхотен далечен удар пред дъгата на наказателното поле, който рикошира в защитника Иниго Лекуе Мартинес, намери долния десен ъгъл на вратата на гостите за 1:0.

В 27-ата минута баските имаха добра ситуация да изравнят, когато Нико Уилямс центрира от левия фланг към втора греда, където Марк-Андре тер Стеген се размина с топката, а сантиметри не достигнаха на Алекс Беренгер да засече от въздуха.

В 37-ата минута Барса беше много близо до удвояването на резултата. Голмайсторът Ямал проби прекрасно през центъра, след което комбинира с Рафиня, който пък се обърна и изведе Роберт Левандовски отляво в наказателното поле. Полякът достигна до топката и опита удар към втора греда от малък ъгъл, но кълбото се отби от страничния стълб на Падия.

Пет минути преди края на редовното време на първата част баските поискаха дузпа, след като организираха добра атака, която приключи с пас с пета на Нико Уилямс в наказателното поле, където Пау Кубарси повали Алекс Беренгер. Сигнал на съдията Хесус Хил Мансано не последва, а Барселона организира контраатака, при която пък Левандовски падна в противниковото наказателно поле след съприкосновение с Даниел Вивиан, но и тук отсъждане за нарушение нямаше. В крайна сметка, главният рефер бе викнат сам да разгледа мониторът с ВАР за първата ситуацията за отбора на Билбао и отсъди дузпа за гостите. Зад топката застана Ойхан Сансет, който прати Тер Стетен в обратния ъгъл и отбеляза за 1:1 в 42-ата минута с втория си гол за сезона.

В началото на второто полувреме опасни положения пред двете врати липсваха.

В 57-ата минута, обаче, Барселона можеше отново да си върне аванса в резултата. Тогава Рафиня центрира опасно от пряк свободен удар, а Мигел Весга се размина с топката и тя попадна на главата на Роберт Левандовски, който отново нацели страничния стълб на Атлетик Билбао, както през първото полувреме.

Три минути след това голмайсторът за баските Сансет можеше да се разпише отново, след като опита да центрира, а топката коварно падаше във вратата на Барселона, но Тер Стеген успя да избие над напречната греда в корнер.

Атаките следваха една след друга и Барселона имаше пореден прекрасен шанс да поведе в 64-ата минута. Рафиня центрира прекрасно от левия фланг във вратарското поле, където Левандовски беше оставен съвсем сам и стреля от непосредствена близост, но стражът на Билбао  Алекс Падийя направи извънземно спасяване с една ръка и предотврати сигурен гол.

Атлетик отговори в следващите минути с два удара на Нико Уилямс, първият от които бе неточен, а втория - спасен от Тер Стеген. В 71-ата минута дойде още един неточен изстрел на Левандовски, който от трудна позиция стреляс глава в аут след центриране на Жул Кунде.

Натискът на Барселона се усили и даде резултат в 75-ата минута, когато домакините отново поведоха. Рафиня изведе отлично Педри отляво в наказателното поле, който опита да центрира, но вратарят Падия изби. Топката, обаче, попадна на пътя на Роберт Левандовски, който не пропусна от чиста ситуация този път да се разпише за 2:1 с третия си гол за сезона.

До края на срещата Атлетик опита да наложи някакъв натиск, но така и не създаде сериозни опасности пред Тер Стеген, а най-интересното бе сдърпване между футболистите в последните секунди на двубоя заради грубо нарушение на Андер Ерера срещу Кубарси. Секунди след това беше даден и последният съдийски сигнал.

FT  | БАРСЕЛОНА – АТЛЕТИК БИЛБАО  2:1

1:0 Ламин Ямал 24'

1:1 Ойхан Сансет (дузпа) 42'

2:1 Роберт Левандовски 75'