Реал Мадрид  се задоволи с 2:2 при гостуването си срещу Виляреал във финалния 38-и кръг на Ла Лига за сезон 2017/2018. Наставникът на европейския клубен шампион Зинедин Зидан пусна като титуляр на вратата своя син Люка в мач, в който „белия балет” профука аванс 0:2.

Появата на 20-годишния Люка Зидан всъщност беше единствената изненада в стартовия състав на „белия балет”, който като цяло извади „големите пушки”  за гостуването на „Естадио де ла Керамика”. В атака играха Кристиано Роналдо, Гарет Бейл и Иско, а зад гърба им бяха още от обичайните титуляри като Тони Кроос, Каземиро, Лука Модрич, Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Серхио Рамос и Марсело.

Мачът, който имаше значение единствено за „жълтата подводница” заради разпределянето квотите за Лига Европа, се явяваше генерална репетиция за Реал преди финала срещу Ливърпул в Шампионската лига.  Затова поне в началото му играчите в бели екипи играха изключително отговорно.

Гарет Бейл откри резултата още в 11-ата минута след бързо изпълнен пряк свободен удар в половината на Виляреал. Защитниците на домакините наглед се справиха със ситуацията и пресякоха паса към Бейл, който напористо се пребори и с шут от границата на наказателното поле намери долния десен ъгъл – 0:1.

В 32-ата минута Марсело осъществи отличен набег отляво, спря се и елегантно центрира с външен фалц. Топката кацна право върху главата на оставения без опека пред вратарското поле Роналдо и с глава португалецът прониза мрежата на Виляреал – 0:2.

Сравнително безоблачното начало като че ли успокои Реал повече от необходимото. След паузата Виляреал излезе далеч по-мотивира и тотално надигра съперника си. Затова донякъде съдейства и Зидан, който в 62-ата минута направи двойна смяна с идеята да даде почивка на Роналдо и Модрич.

Отсреща „жълтата подводница” движеше все по-добре и по-добре топката, за да намали пасива си 20 минути преди края. Това се случи след чудесна многоходова акция през центъра, при която Родриго Ернадес намери Рожер Мартинес отляво. Колумбиецът умело финтира Карвахал, а после с убийствен шут забоде кълбото в далечния горен ъгъл. Люка Зидан нямаше никакъв шанс да отрази – 1:2.

Почти веднага след този гол Зидан извади Иско и го замени с Матео Ковачич, който не остави кой знае какъв отпечатък върху срещата.

Виляреал стигна до ремито в 85-ата минута благодарение ужасяваща грешка на Марсело в дефанзивен план. Бразилецът беше безкрайно закъснял в опита да остави в засада Самуел Кастийехо. Бързоногият нападател овладя топката и останал сам срещу Зидан, го преодоля и порази зейналата врата – 2:2.

Равенството гарантира 5-ото място на Виляреал, който с 61 точки завърши на 1 пред 6-ия Бетис. Позицията му гарантира директно участие в груповата фаза на Лига Европа. Реал пък финишира трети със 76 пункта, на два зад втория Атлетико Мадрид, който играе утре финалния си шампионатен мач.