Атлетико Мадрид и Валенсия поделиха по точките в първото голямо дерби в испанската Ла Лига, завършвайки 1:1.

Вечерта на “Естадио Местая“ във Валенсия супершампионът на Европа не успя да задържи преднината си от един гол и допусна изравняване в началото на втората част. Двата тима поделиха по едно полувреме.

През първата част „дюшекчиите“ бяха по-активни и по-настъпателни в предни позиции. Отборът на Диего Симеоне откри резултата в 25-та минута чрез Анхел Кореа. Изравняването дойде 10 минути след началото на втората част, когато Родриго надигра Годин в наказателното поле на гостите и успя да разстреля Облак от няколко метра.

И двамата наставници бяха заложили на схема 4-4-2. Симеоне бе направил две промени в сравнение с двубоя за Суперкупата срещу Реал Мадрид, спечелен с 4:2. На левия бек действаше Фелипе Луис вместо Люка Ернанедес, докато по десния фланг на полузащитата бе Анхел Кореа. Отляво бе преместен Тома Лемар.

Срещата започна открито, като и двата тима опитаха да организират скоростни атаки през центъра. Удари от дистанция на Вас и Родриго в 5-та и 16-та минути за Валенсия прелетяха близо до вратата на Облак, но така и не намериха целта. Диего Коста се движеше много по цялата ширина на атаката, търсейки зоните между бековете и централните бранители на домакините.

В 17-та минута той се измъкна добре зад отбраната на противника - между левия бек Пичини и централния бранител Гарай, но ударът му по диагонал с левия крак излезе в аут. Малко по-късно Атлетико успя да изведе топката от десния фланг пред наказателното поле на "лос че". Там Гризман задържа умело и с разсичащ пас намери пролука в защитата на "прилепите". Зад отбраната се озова бързоногия Кореа, който бе сам срещу Нето и с хубав шут покрай него даде преднина на своя тим.

В 33-та минута Диего Коста се озова на още една добра позиция в наказателното поле - този път от дясната страна на атаката на своя тим. Последвалият диагонален удар обаче бе отразен атрактивно от бразилския страж на Валенсия.

Домакините започнаха много активно втората част. Силна атака по въздуха в 56-та минута успя да донесе изравняването за Валнсия. Вас свали центраине на Парехо към Родриго. Нападателят си свали топката с гърди, преодолявайки хвърлилия се неразчетено Годин, и с мощен шут успя да оформира крайното 1:1.

До края на срещата валенсинци бяха близо до успеха след опасни шутове на Вас и Гамейро, но Облак бе на ниво и успя да спаси своя тим. Габриел Паулища пък удари греда след удар с глава.

Стартови състави на двата отбора:

Валенсия: Луиш Нето, Кристиано Пичини, Есекиел Гарай (Диакаби), Габриел Паулища, Хосе Гайа, Карлос Солер (Миши Батшуай 76‘), Дани Парехо, Жофри Кондогбия, Даниел Вас, Родриго, Сантияго Мина (Кевин Гамйеро)

Старши треньор: Марслеино Гарсия Торал

Атлетико Мадрид: Ян Облак, Хуанфран Торес. Стефан Савич, Диего Годин, Фелипе Луис, Анхел Кореа (Томас Партей), Саул Нигес, Коке, Тома Лемар (Витоло), Антоан Гризман (Желсон Мартинш), Диего Коста

Старши треньор: Диего Симеоне