Отборът на Барселона постигна втората си шампионатна победа за сезон 2019/2020, като подложи носителя на Купата на Краля Валенсия на небивал тормоз. На „Камп Ноу” шампионът на Испания буквално се разправи с „прилепите”, побеждавайки ги с 5:2 и по този начин вземайки частично отмъщение за пропуснатия дубъл през предходната кампания.

В центъра на вниманието отново попадна 16-годишният Ансу Фати. Роденият в Гвинея-Бисау играч зададе тона с гол и асистенция към Френки де Йонг. Двамата с холандеца зададоха тона, който след почивката „старите пушки” в лицето на Луис Суарес и Жерар Пике довършиха. Валенсия в много малки периоди от срещата оказваше някаква смислена съпротива, затова головете на Кевин Гамейро и Максимилиано Гомес едва ли бяха някакво утешение. Така дебютът на треньора Алберт Селадес се оказа доста горчив.

Ужасът за „прилепите” стартира в 3-ата минута, когато Де Йонг получи топката отдясно при ъгъла на наказателното поле и даде неочакван за мнозина пас по тревата, търсейки съотборник около точката на дузпата. Фати изникна тъкмо навреме и с хубав шут опъна мрежата зад долния ляв ъгъл – 1:0.

Само четири минути по-късно младокът върна услугата. Тийнейджърът нахлу в наказателното поле отляво и буквално се подигра с далеч по-опитния Есекиел Гарай, за да центрира ниско пред вратарското поле. Де Йонг долетя на шпагат и засече под гредата – 2:0.

Силното начало на каталунците ги успокои, и то може би повече от необходимото. Затова Валенсия се погрижи да повдигне тонуса на домакините в 29-ата минута. Гостите организираха чудесна атака през центъра, при която Родриго с фин пас остави Кевин Гамейро сам срещу Марк-Андре тер Стеген. Французинът хладнокръвно реализира – 2:1.

Очевидно на почивката в съблекалнята на Барселона разговорите са били положителни, защото през вторите 45 минути на терена имаше само един тим. В 52-ата минута Пике реализира след сериозна грешка на доскорошния му съотборник Яспер Силесен. Антоан Гризман отправи от границата на наказателното поле шут, който на пръв поглед не трябваше да бъде проблем за холандския страж. Силесен плонжира да избие, ала твърде силно и вместо с ръка, удари топката с рамо. Тя срещна левия стълб и се върна навътре, а Пике беше останал след изпълнение на статично положение и с готовност довкара – 3:1.

След час игра лекувалият доскоро контузия Луис Суарес влезе като смяна и секунди по-късно вече беше в прегръдките на съотборниците си. Той получи топката от Артур пред дъгата и на място направи едно лъжливо замахване, след което с убийствена прецизност отправи фалцов шут към долния десен ъгъл. Кълбото намери страничната греда и се оплете в мрежата.

Осем минути преди края Суарес вкара и втори гол в срещата. Гризман получи топката в наказателното поле и веднага я изкара към уругваеца, който се намираше зад гърба му. Последва много добре насочен шут в близкия за Силесен долен ъгъл – 5:1.

В продължението на срещата Валенсия оформи крайния резултат. Нелсон Семедо не затвори добре зоната си и Черишев стигна до кълбото, след което отправи ниско центриране. Макси Гомес изскочи зад гърба на Пике и от упор разстреля Тер Стеген – 5:2.

Във временното класиране Барса излезе на 4-о място със 7 точки. Лидерът Атлетико Мадрид има 9 на сметката си, следван от Реал Мадрид и Атлетик Билбао с по 8. Валенсия, от друга страна, е 14-и с 4 пункта.