Реал Мадрид прибави 10-а Суперкупа на Испания във витрината си след образцов реванш срещу кръвния враг Барселона. С убийствено първо полувреме „лос бланкос” си подсигуриха победа с 2:0 в реванша, а така след двата мача общият резултат придоби тревожното за каталунците измерение 1:5.

Блестящият все по-ярко Марко Асенсио съсече гостуващия тим с феноменален изстрел още в първите минути, а до почивката Карим Бензема добави още едно попадение. Между тях Лукас Васкес разтресе левия стълб зад Марк-Андре тер Стеген, за да подчертае още повече превъзходството на „белия балет”.

Силни думи на Пике след поражението от Реал

След паузата Барса определено живна – Реал също посвали видимо оборотите – и показа част от способностите. Луис Суарес и Лео Меси по веднъж нацелиха гредите и с това се изчерпа целия актив на „блаугранас” в тази среща.

Докато „белия балет” не изневери на своята обичайна постройка, то притиснатите до стената гости от Барселона взеха смело решение. Ернесто Валверде извади своя тим във формация 3-5-2, което казваше достатъчно за намеренията на „блаугранас” да наваксват пасива си.

Безсрамният мъничък бог на Реал Мадрид

Реал се довери на обичайното си 4-3-3, като изненадата са двамата флангови играчи в атака. Карим Бензема тази вечер ще си партнира с Лукас Васкес и Марко Асенсио, който показа много силна игра в първата среща. Матео Ковачич получи доверието на Зинедин Зидан вместо обичайния титуляр Каземиро.

При Барса изненадата сред титулярите бе присъствието на Андре Гомеш в полузащитата. Португалецът дори не помириса терен при тежкото поражение отпреди дни.

Мачът имаше възможно най-тежкия старт за каталунците, които бяха попарени още в 4-ата минута. Самюел Умтити пресече тъч на Дани Карвахал и просто подари топката на около 28 метра от вратата. Испанският талант хвърли бърз поглед към вратата и с левия крак нанесе неописуем шут, който влетя под гредата зад слисания вратар Марк-Андре тер Стеген – 1:0.

Барса имаше нужда от време да се съвземе от внезапния удар и направи някакъв вял опит да притисне съперника си. В минутите след 10-ата каталунците владееха малко повече топката, а в 16-ата Меси опита марков рейд между 5-6 съперника, преди да бъде спрян изключително чисто от вратаря Кейлор Навас в наказателното поле.

Две по-късно Серхио Рамос трябваше да се намесва решително, след като Андре Гомес изведе Меси чудесно отляво в пеналта, а аржентинецът центрира прострелно във вратарското поле. Луис Суарес бе адресатът на подаването, но преди то да стигне до него Рамос подложи крак и изчисти.

Реал направи опасна атака отляво чрез Марсело в 20-ата минута, а бразилецът отправи нещо средно между центриране и удар, което премина в аут. Положението даде началото на период, в който домакините отново активизираха пресата си в предни позиции, а изнасянето на топката се превърна в кошмар за гостуващия тим.

„Лос бланкос” се разминаха на сантиметри с нов гол в 33-ата минута. Тогава Бензема притисна Масчерано и му отне в близост до вратата, след което комбинира с намиращия се около дъгата Лукас Васкес. Последният без да се колебае стреля с левия крак, а топката удари десния стълб от вътрешната му страна и не пожела да посети мрежата.

Това обаче се случи в 39-ата минута. Реал отново затрудни противника в собствената му половина, което доведе до грешка. Марсело получи отляво и се стрелна напред, като от аутлинията изпрати центриране през човек към зоната пред вратарското поле. Там Бензема изникна зад гърба на разконцентрирания Умтити, вдигна си кълбото с десния крак, а с левия от упор го заши в мрежата – 2:0.

След почивката Барса трябваше да прави ранна принудителна смяна, тъй като Жерар Пике получи контузия и така на терена се появи новото попълнение Нелсон Семедо. Естествено, Пике бе съпроводен по пътя към пейката със солидна доза освирквания от феновете по трибуните.

Барса пропиля най-чистата си възможност в 52-ата минута. Суарес и Меси показаха чудесен синхрон в комуникацията помежду си, като уругваеца с добър пас позволи на своя капитан да нахлуе в наказателното поле между Карвахал и Варан. От около 12-ина метра аржентинецът шутира над вратаря, а топката улучи напречната греда и остана в игра.

Отговорът на Реал бе мощния пробив отляво на Карим Бензема в 55-ата. Французинът бе оставен ек на ек срещу Масчерано и отвори крачка, за да го надбяга в наказателното поле. От малък ъгъл Бензема стреля много мощно по посока на близкия горен ъгъл, а Тер Стеген отвърна с инстинктивно спасяване.

В играта на Барса определено се забеляза живец с напредването на мача. В 65-ата минута Луис Суарес изпусна чудесен шанс за гол, след като Кейлор Навас непохватно се размина с центриране на Меси от пряк свободен удар. Костариканецът не прецени добре излизането си при паса от десния фланг, а на далечната греда, понатиснат от съперников играч, Суарес не успя да прати топката в очертанията на  вратата.

Шест минути по-късно таранът имаше далеч по-чист шанс. Иван Ракитич изпрати изненадваща тупалка от дистанция, при която Кейлор Навас показа супер рефлекс. Вратарят за свой ужас боксира топката право към приближаващия Луис Суарес, който реши да завършва с плонж. Изстрелът с глава си го биваше, но улучи левия стълб и излезе в аут.

РЕАЛ МАДРИД – БАРСЕЛОНА 2:0

1:0 Марко Асенсио 4'

2:0 Карим Бензема 39'

Реал (4-3-3): Кейлор Навас – Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Серхио Рамос /к/, Марсело – Лука Модрич, Матео Ковачич (62' - Каземиро), Тони Кроос (80' - Дани Себайос) – Лукас Васкес, Карим Бензема, Марко Асенсио (75' - Тео Ернандес)
резерви: Кико Касия; Иско, Гарет Бейл, Каземиро, Дани Себайос, Начо Фернандес, Тео Ернандес

Треньор: Зинедин Зидан

Барселона (3-5-2): Марк-Андре тер Стеген – Хавиер Масчерано, Жерар Пике (50' - Нелсон Семедо), Самюел Умтити – Серхи Роберто, Иван Ракитич, Серхио Бускетс, Андре Гомеш (72' - Жерар Деулофеу), Жорди Алба (77' - Люка Дин) – Лионел Меси /к/, Луис Суарес
резерви: Яспер Силесен; Жерар Деулофеу, Люка Дин, Пако Алкасер, Нелсон Семедо, Денис Суарес, Алейш Видал